Як зробити похідну коптильню своїми руками

Пристрій, принцип роботи похідної коптильні. Список матеріалів, з яких можна зробити похідну коптильню. Способи самостійного виготовлення переносної коптильні.

Виїзди на природу рідко обмежуються пікніками із вживанням виключно готових страв. Як можна не приготувати смачний шашлик чи не підсмажити на мангалі баварські ковбаски? А ось про те, що можна приготувати дивовижні копченості, здогадуються не всі, адже багато хто уявляє собі коптильню як величезний агрегат, який в машину не покладеш. Але, виявляється, така думка помилкова – похідна коптильня багато місця в багажнику не займе, а виготовити її можна і самостійно, причому з підручних матеріалів.

Влаштування мобільної коптильні, необхідні матеріали

Холодне копчення в похідних умовах справді пов'язане з чималими труднощами, а для гарячого способу можна використовувати досить просту конструкцію. Зазвичай це металева ємність об'ємом від 10 до 50 літрів прямокутної або круглої форми з потовщеним дном (2-3 або більше мм).

Усередині потрібно передбачити встановлення знімного піддону, що захищає тріску від жиру і соків, що виділяються продуктами, що готуються і одночасно спрощує чищення пристрою після використання за призначенням.

Зазвичай корпус апарату забезпечується металевими ніжками, щоб мати можливість розкласти дрова або вугілля під коптильнею. Якщо ніжки будуть знімними, з'явиться можливість коптити і в домашніх умовах, встановивши коптильню на плиту.

Кількість ґрат для укладання або підвішування продуктів залежить від розмірів ємності. Чим їх більше, тим більше порцій можна буде приготувати за один сеанс копчення.

Якщо є можливість, можна передбачити наявність затвора, який послужить надійною перешкодою для надходження повітря в коптильне відділення у верхній частині пристрою. Втім, можна обійтися і без нього, якщо забезпечити герметичне прилягання кришки до корпусу, наприклад за допомогою засувок.

Розглянемо варіанти необхідних матеріалів для виготовлення своїми руками такої компактної похідної коптильні:

  • листова сталь, бажано нержавіюча (варіант №1);
  • Залізна ємність відповідного розміру з кришкою;
  • медичний бікс;
  • газовий балон ємністю 50 л або менше;
  • Для ніжок – шматок металевої труби.

Алюмінієвий посуд використовувати небажано – цей метал нагрівається дуже швидко, що може призвести до підгоряння продуктів, що готуються. Оскільки для копчення підтримка потрібного температурного режиму – основа основ, устаткуйте апарат термометром, який потрібно вбудувати у кришку або верхню частину коптильні. З термометром ви зможете навіть коптити холодним способом, якщо забезпечите зниження температури в коптильній камері до 30 ° C, хоча це буде непросто без ускладнення конструкції та збільшення її розмірів.

Труба – необхідний елемент компактної коптильні, особливо якщо її планується використовувати на дачі: вона служить для відведення диму та виготовляється з труби діаметром 5-15 см, кріплячись до кришки або верхньої боковини агрегату.

Принцип функціонування похідного варіанта коптильні нічим не відрізняється від класичної конструкції: джерелом диму є тріска або тирса, що закладаються на дно пристрою. Нагрівані знизу відкритим вогнем, вони починають тліти, а спалахнути їм заважає відсутність кисню в потрібній кількості.

Над тріскою на відстані не менше 15 см розташовують продукти, що укладаються на решітку або підвішуються на лозинах або гачках, що звисають з тієї ж решітки.

Джерелом нагрівання дня апарату може бути і мангал, а в домашніх умовах плита.

Важливо підтримувати нагрів на постійному рівні, щоб забезпечити стабільність тління, і якщо на плиті це робиться легко, то з відкритим вогнем чи вугіллям потрібно буде повозитися. Правда, гаряче копчення довго не триває, зазвичай для приготування риби та м'ясних продуктів достатньо 20-30 хвилин з моменту початку інтенсивного виділення диму, для овочів часу потрібно більше, хоча тут є різні варіанти.

При копченні холодним способом знадобиться у рази більше часу – від 5 годин до доби. Зрозуміло, що з мобільною коптильнею забезпечити такі умови буде дуже непросто.