Як засушити кріп у домашніх умовах

У цій статті буде розказано про один із способів заготівлі кропу на зиму. Як правильно сушити рослину в домашніх умовах. Яке для цього знадобиться обладнання.

Кріп – одна з найпопулярніших трав на нашому столі. Любителі цієї прянощі додають її практично на всю їжу, що готується. Це можуть бути і перші страви, кріп додається до борщу, розсольника та солянки. Прекрасною добавкою стає кріп і до багатьох інших . Його додають у величезну кількість салатів.

Кріп – один із постачальників вітамінів. Навесні та взимку, коли організм страждає від їх нестачі, зелень допомагає заповнити запас цих речовин.

Ця приправа – чудовий лікарський засіб. Його використовують при лікуванні захворювань дихальних шляхів, при колітах і метеоризмі, для підвищення лактації матерів-годувальниць.

Про те, як запасти цю незамінну пряність на зиму, чи зберігає вона свої корисні властивості, йтиметься у сьогоднішній статті.

Властивості сушеного кропу

Сушений кріп містить велику кількість вітамінів, у тому числі груп А та С, широкий спектр мікроелементів, починаючи від кальцію та закінчуючи магнієм. У той же час кріп має дуже невелику калорійність, всього лише 40 ккал/100 г. При сушінні склад і кількість вітамінів і мікроелементів можуть змінитися. Як зміниться харчова цінність продукту, залежатиме від температури, за якої відбувалася заготівля.

Розглянемо , чим корисний сушений кріп. Виявляється, корисні якості кропу обумовлені наявністю ефірних олій у його складі. Завдяки цьому він користується великою популярністю в медицині та косметологічних процедурах.

Корисні властивості кропу виявляються нормалізації травлення, в антибактеріальному впливі. Кріп наділений сечогінною дією та спазмолітичною. Мами використовують кропову воду при здутті живота у новонародженої дитини. Не викликає алергічних реакцій .

Як правильно підготувати кріп до сушіння

Як і більшість культурних рослин, кріп представлений до вирощування кількома десятками сортів, які поділяються на сорти раннього терміну дозрівання, середньостиглі сорти та сорти пізніх термінів. Для заготівлі сушеної зелені переважно підходять сорти середніх термінів готовності. Збирання врожаю у цих представників настає вже на початку літа. Збирати зелень можна доти, доки з'явилися парасольки квітконосів.

Насадження кропу, що планується пустити на сушену заготівлю, рекомендується не поливати в останню добу перед збиранням зелені. Якщо зріжете сирі рослини, то при сушінні вони втратять колір або зовсім почорніють.

Важливо! Кріп, що росте на сонячній ділянці, має більш насичений аромат.

Вранці після того, як висохне роса, можна приступати до заготівлі сировини. Рослини можна вирвати з коренем, але тоді буде багато бруду. Земля може потрапити на листя кропу. Найкраще для цього використовувати секатор, зрізаючи стебла на потрібній висоті. У вас може виникнути питання, як сушити кріп, якщо у нього такі товсті стебла. Так ось сушити стебла зовсім не потрібно. Для цього використовується тільки зірване листя.

У якому вигляді краще сушити кріп

Зірване листя нарізають на невеликі частинки. Робити це можна за допомогою добре заточеного ножа на обробній дошці, дотримуючись запобіжних заходів. А можна використовувати ножиці з великими кінцями. Так виходить набагато швидше.

Також допускається сушити цілими гілочками, зібравши їх зі стебла і зв'язавши в пучки. Цей спосіб сприяє кращому збереженню ефірних олій.

Як висушити кріп у домашніх умовах на зиму

А тепер про те, як засушити кріп, що вже зібраний і нарізаний. І тому є кілька способів.

На повітрі

Цей спосіб наближений до природного висихання рослини. Якщо сушите кріп пучками, їх краще робити невеликими, зв'язувати не дуже щільно. Для прискорення процесу рекомендується пучки розвісити.
Сушити кріп у домашніх умовах можна й у нарізаному вигляді. Але для цього необхідно розкласти заготовлену сировину тонким шаром на рівній горизонтальній поверхні. На поверхню потрібно попередньо покласти незабарвлений папір.

Сушити слід у затіненому місці, без потрапляння прямих сонячних променів. У ході сушіння кріп слід кілька разів перемішувати доти, доки він не буде готовий. Такий кріп не втратить ні зовнішнього вигляду, ні смакових якостей.

В духовці

Для цього способу необхідно взяти лист, підготовлену зелень кропу і пекарський папір. Покрити лист папером, розкласти на ньому нарізану сировину тонким шаром, а пучки так, щоб вони менше стикалися. Мінімальна рекомендована температура становить близько 50 ° С, але все залежить від особливостей духової шафи. У процесі сушіння кріп, хоч нарізаний, хоч у пучках, кілька разів ворушать, щоби просушувалося з усіх боків і таким чином перевіряють готовність. Вся процедура може тривати кілька годин .

Важливо! Не можна сушити кріп при надто високій температурі, оскільки це призведе до втрати смакових якостей та загибелі корисних речовин.

В електросушарці

Кріп , підготовлений будь-яким із способів, тонким шаром розподіляють за площею піддону. Температура виставляється не вище 50 ° С, все з тією ж метою зберегти початкові якості кропу.

За весь період сушіння кріп необхідно кілька разів перевірити, перевернути. Можна замінити піддони місцями. Під час сушіння об'єм кропу зменшується і його можна пересипати на інший піддон. Сушити потрібно поки зелень не стане крихкою. В іншому випадку заготівка погано зберігатиметься.

Важливо! Не можна звільнити піддони замінювати піддонами зі свіжим кропом. Підвищиться вологість і процес затягнеться.

У мікрохвильовій печі

Для цієї процедури необхідно взяти плоску тарілку для мікрохвильової печі, паперові рушники чи серветки. Останніми застеляється тарілка, на яку надалі буде викладено кріп. Товстий шар класти не рекомендується, оскільки зелень погано просохне та створить проблеми при зберіганні. Потужність печі встановлюємо у положення 800Вт. Після відключення духовки відкриваємо дверцята і виймаємо кріп для охолодження. Після цього дії повторюємо. Так робиться до повного висихання кропу.

Якщо є обмеження за часом, то кріп з мікрохвильової печі можна не витягувати, просто відкрити дверцята, випустити пару і включити піч знову.

Мікрохвильова піч щоразу вмикається на 30 секунд. Повтори виробляють до готовності товару.

Як дізнатися, чи готовий кріп

Перевірити готовність можна після остигання кропу. Якщо при розтиранні в долонях кріп кришиться з характерним тріском, значить зелень готова.

Якщо при розтиранні виходить порошок, то кріп пересушений і не має набору вітамінів та мікроелементів повною мірою.

А от якщо він просто скручується, згинається, а не кришиться – кріп не досушений. Продовжують сушити далі.

Як і в чому правильно зберігати

Як правильно зберігати сушений кріп, не знає майже кожен третій.

Для цього процесу важливе дотримання низки умов, тому що в іншому випадку може статися псування продукту. Якщо заготовлено невелику кількість кропу і зберігати його довго не планують, то для цих цілей підійде кухонна шафа.

Велика кількість кропу зберігається у скляній тарі, добре закупореною кришкою. Робиться це за нижчої температури.

Тривалість зберігання – 1 рік. Значно довше зберігається насіння рослини.

Де використовується сушений кріп

Сушений кріп знайшов застосування у приготуванні їжі. Він є чудовою добавкою в супи, особливо у поєднанні з іншими сушеними пряними травами.

У медицині із заготовок роблять настої та відвари, готують кропову воду.
Косметологія може похвалитися лосьйонами проти вугрів. Кубики водних настоїв застосовують у боротьбі зі зморшками.

Спробуйте самі засушити кріп, і ви ніколи більше не купуватимете магазинну приправу, а корисні властивості зелені тішать вас навіть узимку!