Як вибрати мультиварку з функцією копчення

Якими бувають і як вибрати мультиварку із функцією копчення. Варіанти копчення та принцип роботи обладнання. Поради щодо підбору моделі мультиварки. Переваги та недоліки в порівнянні зі звичайними коптильнями.

Не завжди є можливість коптити продукти на природі, дачній ділянці або задньому дворі приватного будинку. Варіант із коптильнею для газової плити з гідрозатвором також не всіх влаштовує.

Багато людей вкрай рідко користуються коптилкою. І купувати чи збирати спеціально для цього ціле коптильне обладнання вони не бачать сенсу.

Для періодичного готування краще взяти багатофункціональний пристрій, в арсеналі якого є режим копчення. І тут мова йде про сучасні мультиварки.

Як це працює

Про мультиварки з функцією копчення чули багато хто. Але не всі остаточно розуміють, як це все працює.

Це зручне, практичне та мультизадачне обладнання для приготування їжі в домашніх умовах. Можливості мультиварки дозволяють готувати в ній супи, каші, пекти торти, а також робити копчені делікатеси.

Собівартість такої готування помітно нижча порівняно з покупними копченостями. А в плані смаку та натуральності не поступаються і навіть перевершують магазинні аналоги.

Важливо помітити, що функція копчення не у всіх моделях. Зовнішньо відрізнити таку мультиварку складно, але різниця знаходиться всередині.

У чаші передбачено спеціальний штир, який виступає як нагрівальний елемент. Зверху розташовується піддон для тріски.

Коли елемент нагріває піддон, тріска поступово починає тліти та виділяти дим. На поверхні викладаються продукти, які поступово обволікаються цим димом, і відбувається процес копчення.

Залежно від типу продукту, способу та тривалості приготування дим може проникнути глибоко в структуру сировини, або просто надати страві легкий димний аромат.

Нагрівальні елементи розташовуються знизу або згори. Також зустрічаються мультиварки з бічними нагрівачами.

Способи копчення

У мультиварок з копченням може бути 3 можливі варіанти реалізації цієї функції:

 • холодний спосіб димної обробки;
 • гаряче копчення продуктів;
 • Комбінований функціонал.

При виборі необхідно дивитися, який метод пропонує конкретна модель. Більшість пристроїв коптять гарячим димом. Рідше зустрічаються мультиварки з холодною та комбінованою функцією. Останній варіант означає, що користувач може вибирати між холодним та гарячим режимом копчення.

Якщо це гаряче копчення, то функціонувати прилад буде так:

 • при включенні нагрівального елемента він провокує тління тирси та створення диму високої температури;
 • Швидкість роботи від цього помітно збільшується;
 • щоб зберегти соковитість, а також надати продукту ніжності, в чашу слід додавати воду;
 • Попередньо маринувати продукти не обов'язково, оскільки термічна обробка знищує всі мікроорганізми;
 • готові страви зберігаються у холодильнику трохи більше 2-3 днів.

Принцип функціонування мультиварки з режимом холодного копчення дещо відрізняється.

Тут виділяють такі основні моменти:

 • сировина коптить при температурі не більше 35 градусів Цельсія;
 • На приготування йде багато часу;
 • Через низькотемпературний вплив доливати в чашу воду не потрібно, оскільки рідина практично не випаровується;
 • м'ясні та рибні продукти бажано попередньо промаринувати, просолити та зав'ялити для знищення мікроорганізмів;
 • готові страви зберігають свою свіжість від 1 до 4 тижнів під час зберігання у холодильнику.

Звичайно , копченості можна заморозити. Але тоді порушиться структура, а також загубиться смак та аромат. Проте термін зберігання складе понад 2-3 місяці.

Варто додати, що при холодній димній обробці в мультиварці результат дещо відрізнятиметься від застосування класичної холодної коптилки, яка використовується на відкритому повітрі. Нагрівальні елементи знаходяться близько. А тому певне нагрівання і термообробка відбуваються. Деякі продукти можуть вийти напівготовими. Це стосується ніжного м'яса типу курячого тонкого філе, а також невеликих шматочків риби.

Сильні і слабкі сторони

Цілком закономірно, що при вивченні плюсів і мінусів мультиварок-коптилок їх порівнюють із звичайними коптильними пристроями.

Такий прилад має кілька вагомих переваг.

 • Широкі функціональні можливості. Звичайні коптилки обмежені тим, що можуть лише коптити. І все. Мультиварка – це багатозадачний прилад. Крім приготування копченостей, у ній можна зробити суп, рагу, десерти, згасити м'ясо і навіть зварити варення. Є такі моделі, де доступний режим приготування сиру та йогуртів.
 • Домашнє застосування. Рідко які коптилки можна встановити в квартирі, і запустити їх у роботу. Виділяється велика кількість диму. Доводиться шукати способи відведення, простягаючи шланги у вентиляційну шахту або просто у вікно. Мультиварці виділяють мінімум диму. Це значно полегшує можливість їх використання в умовах приміщення.
 • Простота експлуатації. Не потрібні навички, щоб приготувати копчений делікатес. Достатньо заглянути в інструкцію та зрозуміти, як включається обладнання.
 • Мінімальна участь. Процес копчення автоматизовано. Від користувача достатньо викласти продукти, засипати тріску, натиснути кілька кнопок і дочекатися сигналу про завершення готування. У цьому участь завершується.
 • Розміри та вага. Якщо порівнювати з коптильними апаратами, мультиварка займає мінімум простору на кухні. Її легко переміщати з місця на місце. Вона мобільна. За бажанням мультиварку можна взяти з собою в гості, або відвезти на дачу, щоб там, не виходячи з будиночка, приготувати щось у диму.

Але поспішати із висновками не варто. У мультиварок-коптилок є свої недоліки.

Виявляються мінуси в наступному:

 • Корочка. Немає яскраво вираженої кірки, яка виходить при копченні на свіжому повітрі. Але ж ніхто не заважає закинути готову страву на кілька хвилин у розігріту духовку і там задати кірку.
 • Обмежена місткість. Мультиварки мають невеликі миски. Через це за один раз приготувати велику кількість сировини не вдасться.
 • Запах диму. Він все одно буде, але позбутися його просто. Достатньо провітрити приміщення або включити витяжку. Тому це вагомим недоліком вважати не можна.

Зіставивши переваги та недоліки, кожен зможе зробити для себе певні висновки, а також ухвалити рішення про покупку мультиварки, або відмовитися від такої витівки.

Поради щодо вибору

Є кілька моментів, на які слід спиратися під час вибору коптильного обладнання.

Якщо розглядається скороварка-мультиварка, оснащена функцією копчення, то слід дивитися на:

 • спосіб димної обробки;
 • Розмір чаші;
 • кількість чаш;
 • тип нагрівача;
 • виробника та модель.

Окремо розглянемо основні пункти.

Нагрівальний елемент

Мультиварки , доповнені функцією копчення, можуть мати один із трьох типів нагрівального елемента.

 • ТЕН. Класичний та найпоширеніший варіант серед виробників мультиварок. Такий нагрівач є доступним за ціною, а також має привабливі характеристики, але є недоліки. Насамперед, це високі показники споживання електроенергії . Плюс подібні елементи швидше виходять із ладу, особливо на бюджетних моделях.
 • Індукційне нагрівання. Це дорожча категорія мультиварок у порівнянні з тими, що оснащуються ТЕНом. Але вони безпечніші, довговічніші, а також вимагають менше електроенергії.
 • 3D нагрівач. Відрізняються наявністю додаткових нагрівальних елементів з обох боків. За рахунок цього відбувається рівномірне та швидке нагрівання. Енергоспоживання закономірно зростає. Але й на копчення йде менше часу. Готові продукти виходять смачнішими і якіснішими .

По можливості вибирайте індукцію або 3D нагрівач.

Чаша

Чаші , що пропонуються для мультиварок різних моделей, відрізняються місткістю.

Також важливо поставити питання про кількість чаш, що йдуть в комплекті.

Деякі виробники комбінованих скороварок, де є режим копчення, пропонують 2-3 чаші. Одна з них орієнтована спеціально на копчення. Ще 1-2 чаші призначені для приготування інших страв.

Оскільки копчення має на увазі димну обробку, ароматний дим проникає у структуру чаші. Позбутися цього запаху практично неможливо. А готувати ніжний десерт у ємності, що пропахла копченостями, — не найкраща ідея.

Тому у пріоритеті мультиварки з додатковими чашами. Чим їх більше, тим краще. Так можна розподілити їх за призначенням.

При виборі мультиварки-скороварки, доповненої функцією коптильні, орієнтуйтеся на виробників, що добре себе зарекомендували, а також на популярні моделі. Це помітно спростить питання покупки.

Популярні моделі

Асортимент мультиварок із функцією копчення постійно збільшується. Але вже зараз на ринку представлена велика кількість моделей. Деякі їх відверто розчарували.

Інші ж регулярно потрапляють до рейтингу найкращих пристроїв. Якщо вибирається мультиварка з функцією холодного, гарячого або комбінованого копчення заслужила на повагу споживачів, то на неї варто звернути увагу.

Наведемо кілька прикладів популярних та якісних пристроїв.

 • Polaris PMS 0529 ADS. Має опцію копчення та привабливий дизайн. Попереду розташувався дисплей, який виходять усі необхідні дані. Управління кнопкове. Усього доступно 24 програми для готування. У ролі нагрівача виступає вертикальний ТЕН. Плюс є бічні нагрівники, тобто це 3D модель. Герметична кришка не дає диму виходити назовні. У комплекті 3 грати та 1 чаша на 5 літрів.
 • Redmond RMC M110. Надзвичайно привабливе обладнання, де є режими для копчення, приготування на пару, а також домашнього виробництва йогуртів. Усього 55 режимів приготування. Мінус у тому, що ємність під тріску відсутня. Оптимальне рішення – це застосування рідкого диму.
 • Brand 6060. Передбачено 3 режими копчення, серед яких холодне, гаряче та комбіноване. Об'єм чаші більший. Це 6 літрів. Нагрівач інтегрований в корпус, що забезпечує рівномірне нагрівання. Готувати можна під тиском і без нього .
 • Vitesse VS3005. Має потужність 1000 Вт. Доступно 10 режимів для приготування їжі, а також 2 режими копчення. У комплекті йде 2 знімні чаші. Обидві на 6 літрів. Доповнює це все сучасний дизайн.
 • Unit UPS 1200S. Режимів копчення тут 3. Пристрій комплектується двома знімними чашами. Ущільнювач зроблений із жароміцного силікону. Передбачені 4 грати та місткий контейнер для тріски. Також виробник додає в комплект своєї мульт іварки набір готової тирси високої якості.

Але це лише мала частка моделей мультиварок, що оснащені функціями димного копчення продуктів.

Варто зауважити, що деякі виробники позиціонують своє обладнання як пристрої, що мають режим копчення, але резервуар для завантаження тріски в них немає. Навіть в інструкції зазначено, що застосування тирси не передбачено. Тому єдиний варіант для опчення – це застосування рідкого диму. Так що такі прилади лише умовно функціональні. Скоріше це маркетинговий хід.

Яке паливо для копчення використовувати

Деякі мультиварки вже із заводу комплектуються набором для копчення, представленим у вигляді спеціальних пакетиків із тріскою або тирсою.

Але йти в магазин побутової техніки або звертатися до виробника мультиварки, коли тріска з комплекту закінчиться, не потрібно. Це просто приємний бонус. Далі ви можете купувати будь-яку тріску або тирсу відповідної фракції.

Що ж до самого палива, то тут є кілька варіантів:

 • Тріска. Це великі шматочки деревини. Зазвичай їх потрібно попередньо вимочувати та трохи просушувати, забезпечують тривале виділення диму.
 • Тирса. Дрібні фракції деревини. Чи здатні створити густий дим. Але тирса швидше прогоряє в порівнянні з тріскою. При закладці в бункер необхідно грамотно утрамбувати. Якщо укласти занадто щільно, то тирсу можуть не почати тліти. Якщо залишити багато свободи, швидко прогорять, а також можуть спалахнути.
 • Рідкий дим. Харчова добавка, яка імітує запах та смак копченостей. Буває натуральним та синтетичним. Якщо й використати якийсь, то лише перший.

Важливо , щоб тріска та тирса для мультиварки не були виготовлені з хвойних дерев. Інакше утворюється їдкий та гіркий дим, що передає відповідний смак та різкий запах на продукти.

Оптимальний вибір – це тріска на основі плодових дерев.

Як бачите, необов'язково мати повноцінну коптилку, щоб готувати копченість. У домашніх умовах це можна робити за допомогою мультиварки.

є у вас на кухні така мультиварка? Як часто користуєтеся режимом копчення? Наскільки смачними виходять продукти? Чи можна їх порівнювати з тими, що готуються у звичайних коптильнях на свіжому повітрі?

Діліться своєю думкою та відповідайте на запитання.

Підписуйтесь , коментуйте та розповідайте про проект своїм друзям!