Як зробити електростатичну коптильню своїми руками

Як правильно створити електростатичну коптильню своїми руками? Важливі особливості та різновиди конструкцій, практичні поради та корисні рекомендації, які допоможуть у процесі збирання.

Домашнє копчення – досить трудомісткий процес: протягом тривалого часу доводиться підтримувати оптимальний температурний режим, стежити за роботою димогенератора та напрямом потоку диму, щоб обробка напівфабрикатів протікала належним чином. Однак, цей захід можна значно спростити, створивши своїми руками електростатичну коптильню. При цьому кількість проблем та турбот помітно скоротиться, а якість готових делікатесів залишиться на високому рівні.

Що таке копчення в електростатичному полі

Щоб закоптити якесь м'ясо або рибу, знадобиться досить багато часу. При традиційному способі без електричного контуру дим повільно просочує тушки, розтягуючи цю процедуру на довгі години (іноді навіть дні). Інша справа — електростатичне копчення, при якому терміни приготування в рази менші. Подібне прискорення забезпечується за рахунок таких факторів:

 • Застосування димогенератора замість вугілля.
 • Дим контактує з сіткою, якою тече електричний струм.
 • Дим іонізується і надходить у коптильну камеру.
 • Продукти, що знаходяться всередині, приєднані до катода.
 • Різниця потенціалів створює умови, за яких напівфабрикати буквально притягують дим.
 • Іонізовані частинки рівномірно розподіляються по всьому об'єму продукту, а не пошарово, як це відбувається при звичайному копченні.

Готування даним способом можливе у двох варіантах:

 • Гарячий метод – тривалість процесу до 4 годин при температурі +120°С.
 • Холодний метод (для терплячих гурманів) — триває від кількох годин до кількох діб, за температури +215°С.

Для повного уявлення ми підготували докладний опис принципу роботи такого пристрою:

 1. Сирі інгредієнти укладаються (найчастіше їх розташовують вертикально, підвішуючи на гачки) в камеру і відразу стають елементом електричного ланцюга, поки ще не активним.
 2. У відсік димогенератора завантажується тирса фруктових дерев (брикети або стружка), запускається ТЕН.
 3. Далі щільно закривають дверцята апарату і вичікують близько півгодини, щоб усередині накопичилася достатня кількість диму.
 4. Потім вмикається електростатичне поле. Внаслідок роботи елеткронагрівача дим іонізується і набуває позитивного заряду, а потім притягується до негативного електроду – м'ясні та рибні заготовки, у нашому випадку. Завдяки потужній кінетичній енергії, що виникає в результаті взаємодії різнополюсних зарядів, він проникає на всю глибину сировини, рівномірно розподіляючись по всій тушці. У звичайній коптилці більшість димового потоку зникає марно: осідає на стінах і легко викидається. У зв'язку з цим обробка займає довше часу, а продукція залишається прокопченою лише у верхніх шарах.
 5. Після цієї процедури продуктам потрібен час, щоб остаточно дійти. Їх прибирають у будь-яке прохолодне місце – і там вони дозрівають.