Як закоптити судака в домашніх умовах

Гаряче копчення

Отже , перед тим як закоптити вже засоленого судака в коптильні, потрібно підготувати тріску. Під цей рецепт ідеально підходять ялівець або вільха – вони дадуть золотистий відтінок і гіркий аромат. На крайній випадок можна використовувати вишню, яблуню або грушу. Інші не підійдуть, дійсно гарного аромату саме рибі вони не дадуть.

У коптильні гарячого копчення з кришкою судаку потрібно всього 18-20 хвилин (приблизно 20 хвилин на 1 кілограм). Але є пара нюансів:

 • за 3-4 хвилини до завершення кришку прибирають, щоб позбутися конденсату всередині;
 • Після прибирають вугілля, знову коптильню закривають ще на 15 хвилин, щоб судак “дійшов” і вийшов не таким жирним, як “магазинний”.

Це традиційний рецепт, тобто для тих, хто має нормальну коптильню. Але ж можна обійтися і без неї! Копчення на грилі також можливе. Але цей метод має мінус: для підтримки невисокої температури всередині потрібно встановити піднос з невеликою кількістю води. Тобто судак після такого копчення залишається трохи вологим та його бажано додатково просушити (протягом доби). Алгоритм, як правильно коптити на грилі, наступний:

 • попередньо, хвилин на 30, тріску замочити у воді (якщо використовуються для копчення саме дрова, їх замочувати не потрібно);
 • для розпалювання стартер наповнювати наполовину, брекети, що тліють, розсипати тільки по краях гриля (вугілля не використовувати – вони дають занадто сильну кулю);
 • По центру, між брикетами, ставиться алюмінієвий піддон, в який наливають невеликий шар води (щоб не було зони прямого жару);
 • закрити кришку гриля та прогріти протягом 20-40 хвилин;
 • покласти жменю тріски на тліючі брекети;
 • Рибу розміщувати по центру решітки, прямо над піддоном з водою;
 • Час копчення – від 30 хвилин до 1 години.

Якщо ж і гриля немає, то можливе копчення в казані на багатті. І, до речі, за смаковими якостями судак виходить не гірше, ніж на грилі. Ось тільки до того, як приготувати багаття, потрібно під казан вирізати грати. Можна і самостійно зробити з товстого дроту. Необхідно, щоб вона трималася приблизно на середині казана (висота). Вийде свого роду міні-гриль. Єдиний недолік – у звичайний казан поміститься всього 1-2 судака невеликого розміру.

Отже , копчення виконується так:

 • Розпалюється багаття (підійдуть будь-які сирі дрова – потрібен саме жар);
 • На дно казана викладається злегка зволожена тріска (замочити у воді на 10-15 хвилин), зверху накривається фольгою для випікання в кілька шарів;
 • встановлюється грати;
 • Дочекатися, коли від багаття залишаться лише вугілля, що горить, після встановлюється казан;
 • поміщається на грати ще шар фольги, зверху судак, накривається кришкою;
 • Час копчення: від 50 до 60 хвилин (залежить від інтенсивності багаття).

І тут теж хвилин за 5 – 10 до закінчення кришку знімають, видаляють із неї конденсат, знову накривають казан.

Існує ще один варіант копчення судака. Причому цей — похідний, тобто його можна використовувати під час походів. Приготування риби виконується в одноразовій коптильні із фольги. Їх зараз можна придбати в мас-маркетах, магазинах товарів для мандрівників . З недоліків: розмір таких «коптильні» невеликий, цілком можливо, що навіть судака на 1-1,5 кілограма доведеться розділяти на 2 частини.

Принцип готування тут такий самий, як і з казаном. Одноразова коптильня складається із двох контейнерів. У внутрішній накладається тріска (нерідко вона йде в комплекті), у зовнішній — грати з сирих гілок, куди складаються шматочки риби. Вся ця конструкція закривається кришкою (теж із фольги) і ставиться на багаття. Час копчення – до 60 хвилин.

Якщо морочитися з багаттями взагалі немає бажання, то і без них можна обійтися. Закоптити рибу можна у мультиварці! Щоправда, не на дровах чи деревних трісках, а на рідкому диму. І навіть не обов’язково, щоб мультиварка підтримувала цю функцію. Потрібно лише придбати рідкий дим, а також звичайний пакет для запікання.

Готування виконується так:

 • Судака потрібно розрізати на 3-4 рівних шматка, помістити їх у пакет для запікання, додати всередину 1-2 столові ложки рідкого диму (на власний смак);
 • підготувати мультиварку для приготування страв на пару (залити води у спеціальну ємність);
 • Помістити рибу в ємність для приготування на пару, включити мультиварку;
 • Час приготування: від 30 до 40 хвилин (залежить від розміру шматочків риби).

Єдиний мінус цього способу – вся волога залишається в рибі, прибрати конденсат у процесі приготування не вийде. І, до речі, існує схожий на копчення риби рецепт в духовці з рідким димом. Варіант підійде тим, у кого немає мультиварки або там немає режиму приготування на пару. У духовку судака також поміщають у пакет для запікання, до нього додають рідкий дим. Температуру потрібно виставити мінімальну. Час приготування – від 30 до 40 хвилин.