Де і як правильно зберігати копчену рибу

Способи зберігання копченої риби у домашніх умовах. Чи можна її заморожувати як довго. Як визначити зіпсовану рибу за основними ознаками.

Копчена риба різних сортів завжди була і незмінно залишиться одним із найпопулярніших делікатесів у нашій країні. Вона має ні з чим не порівняти аромат м'яса і ніжний смак, а її шматочки без перебільшення самі тануть у роті. Проте продукт цей швидкопсувний — не тільки швидко втрачає свої якості, а й може призвести до отруєння. Тому розберемося, як забезпечити таку продукцію правильне зберігання.

Як зберігати копчену рибу в домашніх умовах

Багато наших співгромадян практикує на сьогоднішній день копчення рибної продукції в домашніх умовах, проте не всі мають чітке уявлення, в яких умовах вона правильно зберігається. Інші купують її в такій кількості, що не встигають з'їсти за 1 їду. Не можна забувати про те, що цей продукт відноситься до категорії швидкопсувних.

Існують різні способи копчення риби, яка і зберігається різний час за різної температури:

 • холодний спосіб. Обробка відбувається за 30-40 градусів за Цельсієм;
 • Напівгаряча технологія передбачає температурний режим від 50 до 80 градусів;
 • гарячий спосіб передбачає нагрівання димом до 170 градусів за Цельсієм.

Найдовше не втрачає своїх харчових якостей і не приносить вираженої шкоди організму продукція, приготована холодним способом. Вона краще просолюється, довше нудиться і, як наслідок, краще просочується димом. У рибки, зробленої за «гарячою» технологією смакові якості цінуються вище, адже вона виходить ніжнішою та соковитішою. Зате збереження її також значно скорочується.

Отже , навіть у домашніх умовах слід забезпечити певні умови продовження термінів харчової придатності цього продукту. Наприклад, холодильник потрібно регулярно відкривати та запускати туди свіже повітря. Якщо продукт знаходиться в закритому контейнері, варто потурбуватися про вентиляційні отвори на ньому. Показник вологості має становити близько 90%. Якщо вище, то можливе утворення цвілі. Якщо нижче, то м'ясо почне висихати.

Де зберігати копчену рибу

Більшість наших співгромадян, звичайно ж, зберігатимуть копченості в холодильнику. У ньому підтримується невисока температура, немає мух та пилу, з якими стикаємось на балконах. Однак такий варіант підходить, якщо продукція буде з'їдена протягом кількох днів .

Крім того, потрібно знати, в чому можна зберігати смачну рибку на полиці холодильника. Вона не повинна бути поміщена в целофановий пакет або загорнута в газету. Риба в них не «дихає», зате формується зайва волога, що негативно впливає на харчові характеристики . Найкращим варіантом вважається харчова фольга, що широко використовується для приготування їжі.

Для більш тривалого зберігання можна користуватися морозилкою. Окремі види рибної копченої продукції не втрачають кулінарної придатності протягом 30 діб. Однак, якщо вона вже витягнута з морозильної камери, то має бути з'їдена. Вторинна заморозка не допускається.

Найменший період зберігання дозволяється для копченої риби за кімнатної температури, коли навіть немає холодильника. Він становить трохи більше 1 доби. Для продукції холодної обробки його можна продовжити ще на 1-2 дні, не більше. Однак краще все-таки не ризикувати здоров'ям і вживати такі делікатеси протягом першої доби з дня придбання в магазині.

Є загальні рекомендації, які будуть справедливі до тривалого збереження рибки, що зазнала копчення:

 • У холодну пору року можна тримати її на балконі, який з успіхом замінить і холодильник, і морозильну камеру;
 • обробляти продукцію краще перед поїздкою, якщо вона береться в дорогу;
 • щоб продовжити терміни придатності, потрібно видалити зябра і випатрати рибу;
 • велику можна загорнути у фольгу і укласти в бавовняний мішок, дрібна рибка для тривалого транспортування майже годиться.

Оригінальним способом є зберігання соляному розчині. Його можна легко приготувати самим, якщо взяти 1 частину солі на 2 частини води. Після ретельного розмішування шматок тканини занурюється в розчин, після чого в нього загортають тушку риби. Зверху можна загорнути ще один шар харчового паперу. У такому вигляді продукцію поміщають на нижню полицю холодильника.

Чи можна заморожувати копчену рибу

Мало хто вирішується заморозити таку рибку, хоча це здатне продовжити терміни її зберігання. Але краще все-таки вживати свіжу в перші дні після приготування. Насамперед, потрібно усвідомлювати те, що після розморожування вона придбає більш водянисту консистенцію . Щоб копчення до морозилки не ділилося своїми запахами з іншою їжею, її завертають у фольгу. Залишається покласти у вакуумне пакування далеко від іншої заморозки.

Терміни безпеки при заморожуванні також залежатимуть від способу приготування. Риба гарячого копчення без шкоди смаку може пролежати на морозі до 1 місяця. Потім її слід відтанути та вжити в їжу. Температура повітря не повинна перевищувати мінус 20 градусів за Цельсієм. Заморожувати можна і рибу холодного копчення на більший термін до 3 місяців. Для розморожування її добу кладуть на нижню полицю холодильного відділення.

Скільки зберігається копчена риба

Неможливо зберегти якості та не нашкодити організму, не знаючи відомості про те, скільки зберігається копчена риба без втрати своїх властивостей. Здається, що на прилавках магазинів вона може лежати тижнями просто у звичайному холодильнику, і постійно готова до реалізації . Насправді є суворі терміни збереження такої продукції, затверджені органами санепіднагляду.

Найменше такі терміни передбачаються для риби гарячого копчення, яка при легкому заморожуванні має бути вжита протягом 72 годин. Якщо температура буде в діапазоні від 2 до 6 градусів, то максимальний період придатності складе вже 48 годин. У замороженому вигляді така продукція зберігає свої характеристики протягом 30 діб, якщо температура буде лише на рівні мінус 18.

Оброблена холодним способом риба може зберігатися від 8 до 10 діб. Вона готується довше, а тому й обробка здійснюється глибшою. Це на більший термін запобігає розвитку шкідливих бактерій. А в морозильній камері цей період можна продовжити навіть до 2 місяців. Слід промити, підсушити і помістити в харчовий пергамент чи фольгу. Поблизу не повинно бути відкритих інших видів їжі, інакше вони насочуються запахом.

Ознаки зіпсованої копченої риби

Практично кожен із наших співгромадян любить копченості. Ця ароматна продукція відрізняється найніжнішим смаком та особливим пікантним ароматом, що пробуджує апетит. Проте, більшість продукції на полицях наших магазинів готуються не натуральним способом у коптильнях на дерев'яній трісці з багатогодинною обробкою, а значно бюджетнішою технологією — із застосуванням «рідкого диму».

У цьому розчині немає нічого спільного з димом. При справжньому копченні навіть холодним способом відбувається температурна та інша обробка рибної продукції. При використанні рідкого диму її просто опускають у ємність з хімічним розчином, а потім злегка підсушують . Оброблена таким чином, вона набуває зовнішнього вигляду і запаху копченостей. Вживання такого продукту сприяє появі ракових клітин.

Щоб не наразити свій організм на зайву небезпеку, необхідно вміти відрізняти якісну продукцію і візуально визначати зіпсовану:

 1. Зайвий тягар тушки. Якісний продукт має бути сухим та щільним. Якщо він надто важкий, значить, напевно, був вимочений рідким димом за незрозумілою технологією.
 2. Поява маслянистих розлучень на тушці. Ці розлучення можуть переливати різними кольорами. На відміну від риби, копченої на деревині, така продукція явно вимочувалась у хімічних препаратах.
 3. Неприродно сильний запах копченості. Якщо аромат зайво різкий, насичений, значить однозначно продукція оброблялася «рідким димом». Рибка, яка готувалася в справжньому деревному диму, відрізняється ніжним і не надто вираженим ароматом, який стає відчутним лише зблизька;
 4. М'яка суміш. Після довгого вимочування в хімічних розчинах тканини та м'язи риби розм'якшуються та перестають тримати форму. Навіть при гарячому способі вона легко розрізається ножем на великі шматки, якщо приготовлена у коптильні.
 5. Початок псуватися продукт на дотик стає слизьким, або з'являється наліт сірого (зеленого) кольору.
 6. Те саме стосується виникнення кислуватого запаху. Рибу з такими ознаками вживати не можна.

У разі появи у покупця сумнівів щодо придатності продукту варто перевірити ступінь його якості. Гострим ножем робиться глибокий надріз у сфері хребта. Залишилося понюхати у місці отриманого зрізу. Запах процесів гниття не сплутаєш з жодними іншими. А ось утворення плісняви ще не свідчить про те, що страву не можна вживати в їжу. Це сигнал, що потрібно вжити заходів для повернення колишніх характеристик. Тому рибку можна вимити в розсолі і закоптити вдруге.

Ознайомившись з представленими вище рекомендаціями, кожен читач зможе самостійно визначати якісну рибну продукцію, а також знати терміни та способи її збереження. Як бачимо, риба не відноситься до продуктів, які тривалий час зберігають свої корисні властивості для споживача. Запорукою доброго здоров'я та самопочуття буде своєчасне її вживання. Запрошуємо поділитися у коментарях своїм унікальним досвідом зберігання цих чи інших копчених виробів.