Як правильно сушити мяту в домашніх умовах

Детальна інформація про способи сушіння м'яти в домашніх умовах: природним способом, в духовці, електросушарці та мікрохвильовій печі. Описані відповідні сорти, час та правила збору, а також корисні властивості та використання рослини.

М'ята користується великою популярністю у кулінарії, косметології та медицині. Її склад обумовлює корисні властивості рослини, а ефірні олії прекрасний аромат. Якщо влітку можна використовувати свіжий збір, то для холодної пори року необхідно зробити заготівлю, засушивши листя, стебла та суцвіття для різних цілей. Стаття допоможе розібратися у всьому процесі, щоб отримати добрий результат.

Збір та підготовка м'яти до сушіння

Збирати можна дику та садову м'яту, перед цим слід одразу визначитися, для яких цілей використовуватиметься ароматна трава. У рослини багато сортів, і кожен з них відрізняється не тільки формою листя, а й набором корисних властивостей, кількістю ефірних олій, а значить і призначенням: для чаю, кулінарії або для лікування.

Популярні види м'яти та їх якості:

  1. Перечна. Це найпопулярніший сорт, який, крім кулінарії, широко використовується в косметології та медицині. Має виражений ментоловий аромат.!
  2. Лімонна. У народі її найчастіше називають мелісою. Сама назва вказує, що трава має лимонний смак. Вирізняється наявністю медового аромату. Чудово підходить для чаю, приготування страв, знайшла місце у парфумерній промисловості.
  3. Ментолова. Трава із стійким пряним ароматом ментолу. Її додають до чаю, до м'яса, а після спеціальної переробки вона входить до складу освіжаючих зубних паст та шампунів.
  4. Кудрява (кучерява). Має легкий, ментоловий аромат, який користуються популярністю у людей, які люблять смачний та корисний чай. Траву додають у збори для лікування різних захворювань.
  5. Польова. Знайшла широке застосування у парфумерії, медицині та, звичайно, у кулінарії. Їх її заварюють смачні та ароматні чаї.
  6. Шоколадна. М'які смакові якості, що нагадують шоколад, та легкий аромат широко використовуються для приготування напоїв та десертів.

Важливо! У болотяній м'яті дуже сконцентровані ефірні олії. До неї слід поставитися з обережністю, оскільки може мати токсичну дію. Але вона має відмінні лікувальні властивості.

У м'яти величезна кількість різновидів. Професіонали радять сушити кожен із них окремо.

Багато хто не знає, коли і як збирати м'яту для сушіння на зиму. Усіми якостями багаторічна трава має з другого року зростання. Заготівлю проводять з початку червня до початку липня, оскільки саме в цей період у рослинах концентрується найбільша кількість корисних речовин. Але якщо зрізати верхівки лише на 13, то наприкінці липня можна зібрати врожай повторно.

Під час цвітіння в м'яті величезна кількість ефірних олій, що необхідне промисловості. Для домашньої заготівлі слід брати рослини лише до утворення бутонів. У цей період стебла ще не здерев'янілі, але листя вже велике і свіже.

Правила збору:

  • Необхідно дочекатися сухої та сонячної погоди, оскільки під час дощу у траві збирається величезна кількість вологи.
  • Ранковий час – найкраща пора для збору. У цей час у рослині багато ефірних олій.
  • Зрізати потрібно тільки верхню частину стебла не більше 1\3 частини, не смикаючи траву, щоб не пошкодити кореневу систему.
  • Не рвати, а використовувати гострий ніж чи ножиці.

Важливо! Не можна проводити збирання м'яти поблизу промислових підприємств, автомобільних доріг. Трава легко вбирає шкідливі речовини, що робить її небезпечною для здоров'я.