Як сушити смородину в домашніх умовах – в духовці, електросушарці, мікрохвильовій печі та на повітрі

Правила сушіння смородини в домашніх умовах: збирання та підготовка плодів, використання духової шафи, електросушарки та мікрохвильової печі, як сушити на повітрі. Рецепти приготування пастили.

Літо – пора дозрівання смородини, яка радує своїм смаком і насичує організм корисними речовинами. Господині в цей період намагаються запастися зібраним урожаєм на зиму. Найпопулярнішим методом досі залишається консервування (варення, компоти, зам орозка ). Але вплив високої чи надто низької температури на плоди руйнує частину вітамінів. Відмінною альтернативою заготівлі буде сушіння, що дозволяє скоротити місце зберігання.

Хімічний склад та користь

У садівників популярні 3 види смородинових кущів: чорна, що дозріває в липні, буквально через 1-2 тижні починає обсипатися червона і практично відразу ж за нею біла. Їх відрізняє не тільки колір плодів, а й кількісне співвідношення нутрієнтів у хімічному складі . Саме цей фактор вплинув на деякі відмінності в цілющі властивості.

Показники для порівняння наведені у таблиці.

**Найменування нутрієнта** **Біла** **Червона** **Чорна**
Калорійність 42 ккал 43 ккал 44 ккал
Білки 0,5 г 0,6 г 1 г
Жири 0,2 г 0,2 г 0,4 г
Вуглеводи 8 г 7,7 г 7,3 г
Вітамін А 7 мкг 33 мкг 17 мкг
Вітамін С 40 мг 25 мг 255 мг
Вітамін Е 0,3 мкг 0,5 мкг 2,2 мкг
Група вітамінів В 12,8 мг 10,4 мг 8,8 мг
Залізо 0,5 мг 0,9 мг 1,3 мг
Калій 270 мг 275 мг 350 мг

Це не весь перелік корисних речовин. Ягода містить й інші вітаміни, мікро- та макроелементи, пектини, цукор та ефірні олії.

Корисні властивості сушеної смородини обумовлені її багатим складом:

  • Кремній, якого в плодах міститься в 2 рази більше за добову норму, бере участь у важливих біохімічних процесах. Кальцій, вітаміни без нього не зможуть засвоїтись організмом, неможливий правильний синтез гормонів. Цей елемент відповідає за міцність скелета , підтримання імунітету та здоров'я судин.
  • Калій потрібен для балансу рідини всередині клітин, кислотно-лужної рівноваги, нормалізації роботи серця та нирок.
  • Група вітамінів В необхідна для боротьби з безсонням, депресією та хронічною втомою.
  • Чорна смородина випереджає інші види ягоди за вмістом вітаміну С, який відповідає за здоров'я судин, детоксикацію організму та утворення еритроцитів у крові. Його кількість у 100 грамах можна порівняти лише з шипшиною.
  • У чорних плодах більше магнію з калієм, необхідних для лікування та профілактики серцевих захворювань. А пектин допомагає вивести з організму шкідливий холестерин та важкі метали.
  • Біла та червона смородина мають приблизно однаковий склад, а значить і цілющі властивості. Ці плоди випереджають чорні ягоди за вмістом фітостеролів, вітамінів А і групи В. А кумарини, що містяться в плодах, сприяють розрідженню крові, знижуючи кров'яний тиск і перешкоджаючи утворенню тромбів.
  • У червоній і білій смородині більше органічних кислот (бурштинова, яблучна), що мають протизапальну, кровоспинну та жовчогінну дію. Вони ж допомагають відновити сили та підвищити апетит.
  • Випереджають вони чорну смородину та за вмістом рослинних стероїдних спиртів – фітостеролів, які важливі для нормалізації гормонального балансу у жінок та чоловіків, відновлення імунітету.

Важливо! Корисні не тільки ягоди смородини, можна також сушити листя з чагарника та заварювати з ними чаї.

До протипоказань можна віднести підвищену кислотність шлункового соку, виразкову хворобу та гепатит. З обережністю слід вживати чорну смородину при тромбофлебіті. Деякі види сушіння передбачають додавання цукрового піску. На це потрібно звернути увагу людям з діабетом. Природні цукри у складі плодів їм не шкодять.