Як зробити тандир із бочки своїми руками

Що є і як влаштований тандир. Які необхідні матеріали, інструменти для виготовлення. Покроковий процес створення та рекомендації з експлуатації.

У східних країнах дуже популярним та поширеним є тандир – піч спеціальної конструкції, яку використовують для приготування різноманітних страв. У нас також набирає популярності їжа, зроблена на тандирі. Багатьом цікаво дізнатися, як зробити таку піч власноруч без значних фінансових витрат.

Тандир, виготовлений своїми руками, може суттєво заощадити сімейний бюджет

Влаштування тандира з бочки

Перш ніж приступати до створення тандира із 200 літрової бочки на дачі, необхідно глибше ознайомитись із його облаштуванням. Отже, він являє собою піч, що має специфічну форму у вигляді глека. Це дозволяє підтримувати високу температуру при невеликій витраті дров, а також забезпечує високу теплоємність. Саме з цих причин така грубка могла виникнути на території Азії, де у степу складно знаходити дрова. До речі, там вона часто застосовується і для опалення житла, а не тільки для приготування їжі.

Незважаючи на складність, головне в конструкції тандира – це глечикоподібна форма. Розташований внизу отвір служить для забезпечення припливу повітря. Зверху така конструкція закривається металевою чи дерев'яною кришкою. Отже, основні вузли та елементи тандира є такими:

 • бочка чи інша ємність округлої форми;
 • зовнішнє облицювання;
 • внутрішній термонаповнювач, що підтримує температурний режим;
 • грати, яку викладаються вугілля для горіння;
 • віконце піддувала.

Найоптимальнішим варіантом виготовлення азіатської печі є використання металевої бочки. Як правило, вона є в будь-якому господарстві, або її можна придбати в найближчому магазині будівельних товарів.

Основні елементи азіатської печі, незалежно від матеріалів виготовлення

Матеріали

Оскільки ми вже домовилися, що робитимемо східну піч тандир із металевої бочки, то насамперед необхідно обзавестися саме нею. Однак це не єдине, що нам знадобиться під час виконання робіт. Тому підготуємо заздалегідь такі матеріали, як:

 • кілька десятків цегли (від 50 до 80 шт.);
 • Глина вогнетривка;
 • Чистий пісок;
 • Дошки;
 • арматура металева;
 • рослинна олія;
 • вовна вівці;
 • Каолін.

Після того, як все приготовлено, можна вивчати, які будуть потрібні інструменти для виконання робіт з виготовлення тандира своїми руками на дачній ділянці.

Перелік основних матеріалів, які стануть у нагоді в роботі

Необхідні інструменти

Виготовлення тандира з бочки неможливе без цілого ряду інструментів. Деякі їх запросто може опинитися у своєму підсобному господарстві. Отже, нам знадобиться наступний інструментарій:

 • електродриль;
 • ножиці для робіт з металу;
 • болгарка;
 • Кельня;
 • шпатель.

Інструменти, необхідні для роботи

Покрокова інструкція з виготовлення

Зробити саморобний тандир на 200 літрів не так просто, якщо немає досвіду у виконанні таких робіт. Потрібна не лише підготовка, а й запас часу та терпіння. Враховуючи, що процес складається з безлічі етапів, вони описані приблизним алгоритмом, якого можна дотримуватися покроково:

 • Спочатку потрібно очистити місце під фундамент, на якому стаціонарно перебуватиме готовий пристрій. Найкраще зробити невисокий земляний насип, на який вистелити до 20 см шару із щебеню або гальки. По периметру основи прокласти саморобну гідроізоляцію.
  Для дотримання техніки безпеки під тандир необхідно обладнати фундамент
 • Насамперед необхідно ретельно вимити бочку – краще користуватися для цього струменем води зі шланга. Як тільки вона висохне, беремо до рук болгарку. З її допомогою внизу робиться віконце, яке виконуватиме роль піддувалу. Робимо бічну стінку, на якій буде отвір для затоки.
  Підготовка отвору для піддувала за допомогою болгарки
 • Беремо цеглу та викладаємо ними внутрішню порожнину тандира. Їх доведеться підрізати болгаркою один до одного, щоб зберегти загальну конфігурацію круглої судини. Основною в'яжучою речовиною виступає глина, що міцно з'єднує їх між собою після застигання.
  Викладення першого ряду цегли всередині бочки
 • Як тільки викладено внутрішню порожнину, можна переходити до зовнішніх робіт. Так само бочка обмазується глиною зовні і обкладається шаром цегли. Після висихання можна остаточно оздобити на свій розсуд або обмазати шаром глини.
  Зовнішнє оздоблення саморобного тандира
 • Щоб було зручно користуватися залізним тандиром, його бажано оснастити ергономічною ручкою та кришкою. Для створення кришки можна взяти листову сталь середньої товщини, а ручку найкраще виготовляти з дуба – ця деревина славиться своєю високою міцністю та тривалою експлуатацією.
  Дубова кришка для зручного користування тандиром
 • Як тільки наша азіатська пічка зроблена, її потрібно кілька разів піддати температурній обробці. Іншими словами, її прожарюють 3 рази протягом 3 годин поспіль. Як дрова може підійти деревна тріска. До початку цієї процедури стіни тандира промазуються олією. Температура поступово доводиться до значення 1000 градусів.
  Фінальний випал тандира перед використанням

Особливу увагу слід приділити останній етап, а саме процедурі фінального випалу. Проте, досвідчені пічники не радять відразу починати користуватися щойно зробленим тандиром. Конструкція добре висихає природним способом, і на це може знадобитися місяць, а то й півтора.

Порада: така піч зазвичай робиться стаціонарною для постійної експлуатації на тому самому місці. За бажання її можна зробити і мобільною, приробивши колеса, проте зрушувати з місця потрібно тільки після повного остигання!

Правила експлуатації

Існують варіанти виготовлення азіатської пічки з дерев'яних або пластикових бочок. Однак найбільшої популярності заслужили в цьому процесі саме металеві вироби — можливо через їхню доступність за ціною та поширеністю. Після того, як наша піч повністю готова та протестована, можна приступати до повсякденного приготування на ній різної їжі.

Від якості вибраних дров залежить кінцевий результат при приготуванні продуктів та експлуатаційний термін самого тандира

У процесі експлуатації рекомендується дотримуватися наступних порад:

 • Для роботи потрібно ретельно вибирати паливні матеріали. Топити обов'язково деревиною і застосовувати для цієї мети вугілля. Він може зруйнувати глиняний шар і залишить по собі сажу, яку згодом не вивести;
 • не рекомендується кидати в піч паливні брикети та палети. Завдяки своїй щільності вони утворюють високу температуру, яка, своєю чергою, загрожує розтріскуванням глиняному шару;
 • Оптимальним паливом для тандира є гілки дерев, що не містять смоли. Перед приготуванням вони повинні якісно висушуватися;
 • Закладка дров у грубку проводиться на висоту приблизно 15-20% від загальної. Інтенсивне горіння підтримують до того часу, доки утворюються вугілля. Якщо частково прикрити кватирку піддувала, то горіння саме підтримуватиметься ще тривалий час;
 • Різна їжа готується в тому самому тандирі по-різному і в різних місцях. Коржики випікаються на внутрішній стінці, а хліб або булки – зовні. Для приготування м'яса можна використовувати шампура або грати. Деякі оснащують свою піч спеціальним металевим кошиком, в який можна буде опускати каструлі.

Таким чином, зробити своїми руками східну грубку з дивовижною назвою «тандир» зовсім нескладно, використовуючи для цього виключно підручні матеріали. Дуже зручно користуватися таким пристроєм на ділянці або на заміському дачі. У тандирі можна приготувати чудовий плов, шурпу, лаваш та інші відомі нам східні страви. Запрошуємо поділитися власним досвідом створення такої печі читачів та передплатників!