Як готувати в тандирі в домашніх умовах

Переваги приготування страв у тандирі. Секрети правильної експлуатації печі. Що можна приготувати у ній? Дивуючи смак знайомих страв! Хочеш дізнатися всю правду? Заходь!

Азіатська піч на сьогоднішній день стала модним нововведенням. Нині виробники представляють на продаж великий асортимент різноманітних тандирів. Проте принцип роботи цієї печі не змінився довгі роки. Кожен бажаючий може переглянути відповідний тип пристрою необхідних розмірів, з шампурами та іншими аксесуарами. У багатьох господарів цього пристрою виникають різні питання: як у ній готувати, як завантажувати в неї продукти, як розтопити цю піч. Саме від правильної експлуатації тандира залежить смак страв і випічки.

Що таке тандир

Вперше про унікальну печі-жарівню – тандир – згадувалося в X-XI століттях нашої епохи. Спочатку вона використовувалася у середньоазіатському регіоні.

Згодом виникла потреба створити переносний варіант печі. Пересувна модель виготовляється з пилоподібної глини. Вона має корисні властивості — міцна, утримує повітря, стійка до впливу великої температури, за короткий час нагрівається і тривалий час залишається гарячим. Ширина пічних стінок у середньому становить 3-7 сантиметрів. Вона оснащена двома кришками: великою і маленькою, до того ж маленька лягає зверху, а велика — зовні.

Після багатьох століть ця «посудина» стала актуальним чудо-пристроєм. Істотну роль грає знання устрою тандира, принципу його роботи, призначення і того, що зазвичай у ньому печуть.

Вибір палива

Перше питання, яке виникає під час експлуатації цього пристрою, – які дрова використовувати? Для нього найкраще підійдуть листяні дерева, які мають високу тепловіддачу. Це дуб, ясен, граб, берези. Ароматними страви робить додавання сухих гілок яблуні , вишні та ін. Через наявність смоли хвойні непридатні, оскільки виділяють неприємний запах при приготуванні їжі. Дрова обов'язково мають бути сухими. Можна використовувати деревне вугілля, але краще віддати перевагу попередньому варіанту.

Як розпалювати тандир

Спочатку розтопити тандир нескладно. Робити все потрібно поспішаючи, потроху збільшуючи температуру. Починати потрібно із приготування сухих дров. Двох оберемків дров вистачить для першого розпалу. Пекти ставиться на підставку, яка є в комплекті, так, щоб вона рівно і стійко трималася. Є певні норми, як топити це вогнище правильно:

 • він топиться з відкритою кришкою та піддувалом;
 • на дно печі кладуться тріски дров і підпалюються;
 • на ⅓ обсягу судини поміщаються дрова;
 • рівень вогню не повинен бути вищим за шийку;
 • Розпалювання триває близько години, поки стінки не побіліють;
 • після тління вугілля настає час заповнення продуктами;
 • Піч повинна сама охолонути, не потрібно її нічим гасити.

Переваги приготування страв у тандирі

Їжа в цій жаровні готується завдяки тепловіддачі та інфрачервоному світлу всередині печі. Навіть за відсутності в ній вугілля приготування їжі можливе через збережене тепло.

Переваги підготовки страв такі:

 • дивовижні смакові властивості – страви, запечені у глиняній печі, мають яскравий смак та легкий аромат диму;
 • заощадження часу – за 15-25 хвилин можна приготувати приємний, соковитий і добре запечений шашлик, рибу або птицю;
 • Легкість використання – немає потреби перекладати шампури, перевіряти, щоб нічого не пригоріло, тому що вона сама цим займається.

Приготування їжі

Працює ця груба геніально просто. Приготування їжі починається після розігріву її корпусу до максимальної температури.

Як готувати в тандирі, підкажуть рецепти приготування ласих, апетитних страв. У цій печі можна приготувати чудовий традиційний шашлик і люля-кебаб, баранячу ніжку, птицю. У домашніх умовах у тандирі готують різні коржики, м'ясні пиріжки, хліб та самсу, гриби. Використовуючи казан, можна зварити смачний плов та інші страви.

Як користуватись тандиром для приготування овочів та риби/м'яса влітку? У нагріту піч кладеться сковорідка з різними продуктами, наприклад куркою, рибою, кроликом, овочами і т. д. Накривши кришкою, готуємо страву на спеку, що виділяється стінками. Цей процес дуже швидкий : за 15-20 хвилин шматки кролика, стегенця або риба запікаються. Птах готується в середньому за годину-півтори. Овочі та фрукти також можна приготувати за короткий проміжок часу – лише за 10 хвилин.

Взимку можна приготувати улюблені страви. Осередок нагрівається за правилом первинного розпалювання. Забираються кришки, очищаються грати, поступово підвищується температура, кладуться дрібні тріски. Виробляється повторне розпалювання з використанням більших дров .

Варто зауважити, що копчені страви там неможливо приготувати. Для цього потрібен холодний дим. Але приємний аромат копчення додадуть тріски, які потрібно покласти на вугіллі до укладання шампурів.

Скільки тандир тримає тепло

Оптимальна температура в тандирі – 200-220°С. Збереження тепла у жаровні залежить від товщини стін, розміру отворів, погодних умов. У середньому менш ніж за 3 години можна встигнути приготувати спершу баранину і курку, потім рибу, овочі та гриби. Для утворення рум'яної скоринки на м'ясі слід злегка відкрити кришку і зольник. Найчастіше розігріву достатньо для запікання 3 порцій м'ясної страви.

Чищення та догляд

Як чистити тандир? Попіл зсередини судини видаляється кочергою та лопаткою. Зручно, що не доводиться промивати. Коли піч буде повністю холодною, дозволяється промити її із зовнішнього боку для того, щоб не розколовся тандир від прохолодної води. У період холодів допускається залишати просто неба, прикривши вологозахисним чохлом. Це на руку, якщо грубка вагома і великих розмірів.

Техніка безпеки

При використанні вогнища слід дотримуватись правил безпеки:

 1. Діти не повинні бути поряд з тандиром, щоб не обпектися.
 2. Необхідне використання рукавичок, щоб уникнути випалювання.
 3. Пекти не повинна бути поряд з деревами, щоб високе полум'я не створило пожежонебезпечну ситуацію.
 4. Поблизу з вогнищем не повинні знаходитися займисті речі.
 5. Не нахиляйтеся донизу в процесі розпалювання.
 6. Не заливайте рідину на гаряче вогнище. Це утворює серйозні щілини на стінах.
 7. На відкритому полум'ї необхідно застосовувати лише залізні каструлі.
 8. Наприкінці завершення приготування їжі слід почекати до повного остигання, а потім перенести піч до прикритої кімнати або застелити чохлом.

Зберігання

Для збільшення терміну експлуатації тандира його потрібно прикривати чохлом, який захистить від пилу, опадів та вітру. Він може зберігатися на відкритому майданчику протягом усього року. Головне – берегти від сильних перепадів температури.