Як засушити окуня в домашніх умовах

Як правильно засушити річкових окунів у домашніх умовах. Правила вибору та підготовки риби до обробки. Попереднє засолювання і наступне сушіння. Особливості приготування осушеного окуня. Корисні рекомендації та важливі правила.

Окунь – це одна з найпоширеніших риб. Їх можна спіймати в річці, озері або просто придбати на рибному ринку або в магазині.

Окунь є універсальною рибою, яка однаково добре підходить для смаження, варіння, запікання, приготування юшки та звичайно сушіння. Так, це ще й досить кістлява річкова риба, але любителі ніжного смачного м'яса готові терпіти цей недолік.

Засушити окунів можна самостійно. Нічого принципово складного тут нема. Зараз ви в цьому самі переконаєтесь.

Як правильно вибрати рибу

Найнижчу калорійність має відварений окунь, а сушений містить близько 200 ккал на 100 г продукту. Тобто досить дієтична риба. Але зловживати нею через велику кількість солі не варто.

Всі рецепти, за якими готується сушений окунь, зводяться до 2 основних етапів: засолювання та сушіння. Але також потрібно вибрати рибку, підготувати її, а після засолювання деякий час вимочити. Інакше продукт виходить надто солоним.

На окрему увагу заслуговує сушений морський окунь. Хоча ніхто не заважає використовувати ті ж рецепти та рекомендації для морського мешканця.

Основним же продуктом буде річковий звичайний і звичний для всіх окунь. Сушений зразок стане ідеальною закускою під пінне.

Щоб отримати смачний та якісний готовий продукт, спочатку потрібно вибрати свіжих окунів. Для цього орієнтуйтесь на декілька основних параметрів.

 1. Очі. Повинні бути прозорими та опуклими. Впалі та каламутні очі вказують на несвіжість риби.
 2. Шкіра. Пружна, ніяких вм'ятин. Якщо натиснути, ямка, що утворилася, повинна буквально за кілька секунд відновитися. Коли залишаються вм'ятини, таку рибу купувати не варто
 3. Зябра. Хороша ознака – це рожеві або червоні зябра. Якщо є слиз та наліт, не беріть.
 4. Плавники. Відсутні недорозвинені плавці та пошкоджені частини.

Є дуже простий та швидкий спосіб перевірки риби. Киньте окуня у ємність із водою. Якщо рибка пішла на дно, вона погана. Свіжа не тоне.

Для засолювання краще вибирати екземпляри окунів приблизно однакового розміру. Видаляти всі начинки немає необхідності. Можна солити повністю. На смак це ніяк не позначиться.

Підготовка окунів

Як уже говорилося, для засолювання та сушіння беріть окунів однакового розміру. Оптимальна вага тушки – не більше 500 грамів. Якщо рибка маленька, її можна залишити з лускою та нутрощами. Достатньо просто промити під водою та видалити зябра, оскільки вони дають гіркоту.

Якщо використовуєте окунів із вагою під кілограм, тоді краще зробити так:

 • промийте тушки під водою;
 • Покладіть окуня на дошку і зніміть луску;
 • гострим ножем уздовж черева зробіть надріз;
 • Витягніть всі нутрощі;
 • видаліть зябра та плавники;
 • промийте під проточною водою;
 • за допомогою паперових рушників видаліть зайву вологу;
 • ретельно пройдіть серветками по внутрішньочеревній порожнині.

Перед тим як засолити свіжого окуня для подальшого сушіння, багато хто стикається з такою проблемою, як луска. Так, вона досить дрібна та колюча. Можна взяти спеціальний інструмент, одягнути щільні рукавички та видалити лушпиння.

Але існують і простіші способи. Якщо ошпарити окуня міцним окропом, луска видалятиметься набагато простіше, а шкіра при цьому не пошкодиться. Інший варіант – це зняти луску зі шкірою. Для цього робиться надріз та знімається вся шкірка.

Засолювання окунів

Засолити окуня можна кількома способами:

 1. Сухий метод. Дуже популярний варіант того, як солити окуня для наступного сушіння. Вважається оптимальним вибором великих екземплярів. Потрібно взяти харчову ємність, на дно постелити тканину. Тару беріть таку, де є отвори на дні або їх можна зробити самостійно. Сама рибка натирається багато сіллю всередині і зовні і укладається рядами. З розрахунку на 1 кілограм сировини йде 200 г кухонної великої солі. Важливо, щоб тушки були черевом догори, хвіст до голови. Валетиком, можна сказати. Якщо розміри окунів різні, тоді великі екземпляри кладуться донизу, а дрібні зверху. Після останнього ряду знову засипте рибу сіллю і придавіть чимось плоским. За кілька годин зверху поставте гніть. Якщо говорити про те, скільки часу солити свіжого окуня перед сушінням, то для сухого методу це 5-10 днів. У міру засолювання з риби витягатиметься сіллю вода. І ця рідина має стікати через отвори в ємності. Як тільки нова рідина перестає з'являтися, засолка завершена.
 2. Мокрий метод. Також можливе засолювання річкових окунів для сушіння мокрим методом. На дно ємності засипте сіль і потім викладіть рибу рядами. Так само, як і в попередньому способі. Кожен ряд слід засипати сіллю. Зверху кришка та гніть. Тару помістіть у холодне місце. Приблизно через 2 дні рясно виділиться вода. У цьому розсолі рибу залишають протягом 3-7 днів. Це питання про те, скільки за часом потрібно солити свіжого окуня перед сушінням при використанні мокрого методу. На готовність вказує щільне м'ясо та хрускіт хребта. Потягніть рибу в різні боки, схопившись за голову та хвіст. Якщо чуєте хрускіт, настав час діставати.

Врахуйте, що при мокрому засолюванні з часом розсіл стає каламутним і червоним. Це свідчить про те, що почався процес гниття. Ви перетримали рибу.

Альтернативний варіант – це приготувати розсіл із води та солі, остудити, а потім залити їм окунів.

Також дехто практикує пряний посол. Це той самий мокрий метод, але з додаванням прянощів та спецій на смак.

Для засолювання окунів, як і будь-якої іншої риби, використовуйте тільки велику сіль. Не беріть йодовану сіль типу екстра.

До речі, не забуваємо про провисний метод. Він трохи складніший у виконанні, але на практиці ефективний.

Суть провисного засолювання полягає в наступному:

 • Змішати воду з сіллю, на 1 літра приблизно по 150 грамів солі;
 • додати спеції за бажанням, прокип'ятити та остудити до кімнатної температури;
 • над ємністю з розсолом встановити поперечини (можна взяти звичайні дерев'яні рейки або металеві прути);
 • за поперечини підвісити рибу на однаковій відстані один від одного, з невеликим зазором;
 • опустити підвішену рибу в розсіл;
 • окуні повинні бути повністю занурені в рідину.

Є простий спосіб перевірити правильність розчину. Киньте в рідину сиру картоплю. Якщо він випливе, тоді розсіл відмінний. Якщо тоне, потрібно ще додати солі.

Провисним способом риба засолюється протягом 5-8 днів. Все залежить від розміру тушок.

Тепер ви знаєте, як правильно можна засолити свіжого річкового окуня для наступного сушіння. Як ви пам'ятаєте, засолити окуня можна навіть не потрошачи його. В результаті сушіння це ніяк не позначиться.

Процедура вимочування

Щодо того, мити свіжу рибу чи ні перед засолюванням, думки розходяться. Одні вважають, що промивати треба обов'язково. Інші впевнені, що цього робити не потрібно і в крайньому випадку достатньо пройтися серветками зовні і всередині. Інакше риба втратить свій природний смак та аромат.

Тут ви самі вирішуйте, як зробити. А ось вимочувати тушки після засолювання потрібно обов'язково. Причому виключно у холодній воді.

Щоб отримати ідеальний рівень просолювання окуня, вимочуйте за таким принципом. Щодня засолювання йде 1 годину вимочування.

Наприклад, якщо ваші окуні засолювалися протягом 5 днів, то і вимочувати їх потрібно 5 годин, періодично змінюючи воду. При цьому слідкуйте, щоб зовнішній шар не почав розмокати.

Спочатку кожну тушку промийте окремо та перекладіть у велику ємність. Воду, яка з них стіче, злийте та залийте знову чисту та максимально холодну воду з-під крана.

Деякі протягом 15-20 хвилин промивають кожну тушку під проточною водою, тим самим видаляючи зайву сіль та спеції. Але води на цій піде багато, якщо у вас не один кілограм окунів. Тому найчастіше тушки спочатку швидко промивають окремо, а потім вимочують у загальній тарі кілька годин.

Правила сушіння окуня

Якщо вам потрібно засушити окуня взимку, але при цьому в домашніх умовах це не вдається зробити звичайним способом, тоді досягти потрібного результату можна в духовці. Тільки слідкуйте за тим, щоб сушений окунь не став печеним. Потрібна мінімальна температура, відкриті дверцята духової шафи або режим конвекції.

Коли справа відбувається взимку і ви не знаєте, як засушити окуня в домашніх умовах, скористайтеся заскленим балконом, лоджією або іншим місцем. Деякі сушать безпосередньо над плитою.

Правильне сушіння річкового окуня, що проводиться в домашніх умовах, вимагає дотримання таких правил і рекомендацій:

 • просолену і вимочену рибу добре просушіть, використовуючи паперові рушники або серветки, позбавившись зайвої вологи;
 • через нижню губу протягніть волосінь або металеві гачки;
 • в черево, якщо окунь очищався, вставте сірники або зубочистки як розпір;
 • виберіть місце, що добре провітрюється;
 • температура не повинна бути вищою за 20 градусів Цельсія;
 • у такому стані риба залишається на тиждень, після чого робиться перша перевірка;
 • У середньому процес займає близько 7-10 днів, але дрібні окуні можуть засушитися і за 5 днів.

Повністю висушена риба готова через 3-4 тижні. Якщо хочете зробити в'ялених окунів, тоді тримайте їх близько 7-12 днів, залежно від розмірів та умов сушіння.

Якщо хочете зробити окунів буквально за 3 дні, підвісьте рибку над газовою плитою, щоб відстань до конфорки була не менше 80 см.

Інший варіант – це сушіння за допомогою вентилятора. За рахунок обдування волога виходитиме швидше, а також на рибу не зможуть сісти комахи.

Що ще потрібно враховувати при засолюванні та сушінні

Поради полягають у наступному:

 • дрібних окунів можна не потрошити, а у великих екземплярів обов'язково видаляйте начинки;
 • у окуня будь-якого розміру слід видаляти зябра;
 • не використовуйте тару з алюмінію, оскільки метал окислюється;
 • при наступному сушінні намагайтеся підвішувати рибу за голову, а не за хвіст, щоб не втратити смак і аромат;
 • при вимочуванні намагайтеся міняти воду кожні 1-2 години, не рідше;
 • щоб засушити рибу на свіжому повітрі, оптимальний температурний режим має становити 16-20 градусів за Цельсієм;
 • Влітку сушити на вулиці не варто, оскільки окунь через спеку почне гнити, а не висушуватись;
 • Завжди залишайте зазор між тушками при сушінні, щоб забезпечити нормальну циркуляцію повітря.

Подальше зберігання

Починати такий захід по сушінню окуня заради кількох рибок ніхто не буде. А ось засолити та просушити близько 1-2 кілограмів мінімум – це вже інша розмова.

Питання тільки в тому, що одразу всю рибу з'їсти навряд чи вийде. Тому люди замислюються над тим, як її зберігати.

Звичайно, якщо є така можливість, помістіть окунів у спеціальні пакети та запечатайте за допомогою вакууматора. Якщо приладу немає, тоді загорніть рибку в газети або папір і помістіть в холодильник. У такому стані окунь залишатиметься смачним та придатним до вживання протягом кількох тижнів.

Взагалі вважається, що найсмачніша рибка виходить тоді, коли вона засолилася, просушилася, а потім полежала 1-2 дні в холодильнику.

Як ставитеся до сушеної риби? Як часто її їсте? Хто готував сушених чи в'ялених окунів самостійно?