Як коптити хека методом холодного чи гарячого копчення

Склад калорійність, корисні властивості хеку. Як вибрати та підготувати хек для копчення. Популярні рецепти приготування хека холодного та гарячого копчення.

Хек , як представник сімейства тріскових, досить популярна в Європі риба. Особливо цінують її у північних країнах, Іспанії та Португалії, де вона відома як мерлуза – за нежирне дієтичне м'ясо, яке добре засвоюється людським організмом.

Рекордні особини досягають 150 см у довжині та важать 15 кг. Існує близько десятка видів хеку, найпоширеніші – європейський, сріблястий та тихоокеанський. Риба, як уже зазначалося, нежирна, з малою кількістю кісток, і це ідеальний варіант – навіть у закопченому вигляді вона зберігає більшість вітамінів та мікроелементів.

Корисні властивості, БЖУ, калорійність хека

Свіжий хек на прилавках зустріти проблематично з однієї простої причини – м'ясо швидко втрачає аромат та смак, тому в основному мерлуза постачається у замороженому вигляді. Зазвичай тушки вже випатрали, але можуть бути як з головою, так і обезголовлені.

При покупці хека слід переконатися, що тушки не піддавалися повторному заморожуванню. Наявність тонкого шару льоду не є свідченням такого «надування» – льодовою глазур'ю рибу покривають спеціально, щоб уберегти її від пересихання. Але якщо шар льоду товстий, то, швидше за все, хек заморожувався неодноразово, втративши при цьому чималу частину смакових якостей. Та й навіщо переплачувати за рибу, в якій води за вагою практично стільки ж, скільки м'яса?

І навпаки, відсутність «глазурі» і мала вага тушки – свідчення того, що її заморожували давно і вона встигла висохнути. Про неодноразове заморожування / розморожування можна судити і по зовнішності риби – якщо тіло вигнуте або деформоване, має дефекти, то від цієї покупки варто відмовитися. Можливо, саме через неможливість збереження хека в першому заморожуванні цей вид за радянських часів, та й зараз, вважався другим сортом, хоча в Європі поважають мерлузу.

У 100 г м'яса хека міститься 18,3 г білків і лише 1,3 г жирів. Чимало у цій рибі і мінеральних речовин, від кальцію, магнію та фтору до йоду, кобальту та марганцю, а також корисних жирних омега-3 кислот. Вітамінна група також представлена досить широко – E, PP, C, A, B1/2/6/9.

При копченні практично всі корисні властивості зберігаються, так що однозначно можна коптити цю рибу гарячим, а тим більше холодним способом.

Протипоказання ті ж, що і для будь-яких копчених страв.