Як зробити мангал з каменю – розміри, докладна покрокова інструкція

Як зробити мангал з каменю, в чому полягають особливості природного каміння і які породи можна використовувати для будівництва мангалу.

Провести приємний вечір у колі близьких друзів чи родичів, що може бути кращим. Однак, якщо до такого вечора подати шашлик, приготований на кам'яному мангалі, це може здивувати компанію. Така споруда має чимало переваг, та й сам процес зведення не особливо складний. А ось емоції, які він здатний принести, неймовірні.

Особливості природного каменю

Існує безліч сучасних матеріалів для облицювання та будівництва, щоб звести мангал із каменю. Однак краса природного каменю завжди цінується на порядок вище. Міцність, надійність і природність – це основні переваги каменю.

Також незаперечною перевагою натурального каменю є різноманітний вибір колірних рішень. Забарвлення вражають своєю природністю. Камені бувають як монотонними, і з унікальними візерунками, які створювала природа протягом десятків, або навіть сотень століть.

Камінь має вогнетривкі властивості, що дуже важливо під час облицювання мангалу. Завдяки своїй міцності, яка є досить великою, матеріал користується широким попитом.

Очевидний мінус такого матеріалу – це його вага. У процесі роботи камені можуть створити певні труднощі, проте підсумковий результат вселяє довіру.

Плюси та мінуси кам'яного мангалу

Кам'яний мангал для дачі має ряд переваг, так і недоліків.

До переваг слід віднести:

 • Надійність. Цю характеристику слід оцінювати за спорудами, в яких використовується камінь як основний матеріал. Вони стояли віками, а деякі й донині.
 • Вогнестійкість. Щоб побудувати мангал, слід використовувати вогнетривкі матеріали, що камінь ідеально підходить для цих цілей.
 • Відмінна декорація. Крім того, що власник такої декорації отримає можливість готувати шашлик у будь-яку пору року, так ще й подвір'я суттєво зміниться.
 • Унікальність. Якщо використовувати два або більше виду кам'яної породи, мангал може вийти воістину неповторним, і йому позаздрить будь-який сусід.
 • Стійкість до заморозків. Камінь не схильний до впливу морозів, а це означає, що шашлик можна приготувати навіть у зимову пору року.

Крім переваг, мангал із каменю має деякі недоліки:

 • Трудомісткість. У процесі будівництва мангалу може виникнути досить скрутних ситуацій, а на наймання фахівців, які зроблять якісно, будуть потрібні додаткові вкладення.
 • Ціна. Вартість матеріалів, які потрібні для власноручного будівництва мангалу, може бути занадто великою.
 • Постійність. Об'єкт позбавлений мобільності, тобто його перенесення неможливе. Під час будівництва варто врахувати можливі перепланування території у майбутньому та підібрати коректне місце.

Варіанти дизайну

Різноманітність природного каміння настільки велика, що мангали з каменю можуть бути звичайними і монотонними, а можуть упиратися лише у фантазію будівельника. Якщо поглянути на питання з функціональної точки зору, слід виділити наступні варіанти дизайну:

 • Жарівня та основа. Один із найпростіших варіантів. Він невибагливий до території. З кам'яної цегли викладається основа, а нагору поміщається грати для гриля.
 • Мангал з трубою. Цей варіант не простий у будівництві, а також потребує ретельного проектування. За цією метою краще звернутися до фахівців, ґрунтуючись на своєму досвіді, вони підберуть відповідні розміри та накидають креслення.
 • Багатофункціональний мангал. Найскладніший варіант з технічного боку, проте він може об'єднати піч, коптильню та сам мангал, правда таке рішення потребує багато місця. Розбавивши елементами меблів та іншими декораціями можна отримати універсальний агрегат, який зможе приготувати страву на будь-який смак.

Вибір місця

Найбільш ефективним місцем для зведення мангалу буде зона, де є тераса. Об'єкт природно впишеться в ландшафт території, а якщо над будівлею буде укриття від опадів, то погана погода не стане перепоною для приготування їжі на відкритому вогні.

При зведенні мангалу на дачі своїми руками не варто забувати про правила техніки безпеки, адже мангал це відкрите джерело вогню. Щоб уникнути пожежонебезпечних умов, слід враховувати такі моменти:

 • Обідня зона. Насолодитися щойно приготованою стравою можна і в будинку, але краще зробити це поруч із самим мангалом, попередньо встановивши столик поблизу. Інакше який сенс готувати на відкритому повітрі, вся краса закінчиться, коли процес готування буде закінчено.
 • Витяжка. Вона здатна вирішити проблему з димом, а точніше з його відведенням від житлових комплексів. Якщо її і встановлювати, то так, щоби не задимляти сусідські ділянки.
 • Легкозаймисті об'єкти. Мангал повинен знаходитися на безпечній відстані від дерев'яних огорож, альтанок, декорацій та інших об'єктів, які легко спалахують.
 • Сад. Якщо ділянка повна дерев або на ній знаходиться цілий сад, то важливо убезпечити їх від випадкової іскри, інакше пожежі не уникнути. Мангал повинен розташовуватись подалі від дерев.
 • Вітер. Якщо будова може бути схильною до впливу вітру, то необхідно подбати, щоб він не розніс розжарене вугілля по сторонах.

Цей список є гарною шпаргалкою, яка знадобиться під час вибору місця. Перед прийняттям остаточного рішення має сенс знову пробігтися за списком, якщо більшість вимог дотримано, то місце вдале.

Підбір матеріалу

Натуральні камені настільки різноманітні, що їх велика кількість по-справжньому вражає. Однак, є види, які найчастіше використовуються для побудови мангалу:

 • Шунгіт. Матеріал із шикарним зовнішнім виглядом та чорним забарвленням. Камінь коштує досить дорого, але його вигляд точно стоїть. А ще ходять чутки, що камінь має лікувальні властивості.
 • Кварцит. З назви можна зрозуміти, що камінь складається із кварцу майже повністю. Має кілька варіацій забарвлення: бежевий, тьмяно-рожевий чи близький до чорного – це повністю залежить від місця, де він був здобутий.
 • Сланець. Це камінь із гірських порід, він унікальний своїм цікавим забарвленням, яке виглядає як листковий пиріг. Річ у тім, що у його складі перебувають різні мінерали, які порядок завжди індивідуальний.
 • Граніт. Матеріал коштує недешево, проте ціна виправдана його властивостями, він дуже міцний, довговічний та надійний.
 • Бутовий камінь. Його часто використовують у ландшафтному дизайні. Він добре себе проявляє при зведенні опорних споруд, щаблів, стовпів, огорож і в деяких інших ситуаціях.
 • Доломіт. У забарвленні переважають білі та сірі відтінки із вкрапленнями. Його використовують як оздоблювальний матеріал, а також він набуде широкого поширення по всьому світу.
 • Піщаник. Переважають відтінки білого, сірого, інколи ж і коричневого кольору. Найчастіше він використовується для облаштування доріг та бордюрів.

З якого каменю може виготовлятися мангал – будь-який з представлених варіантів зробить будівництво більш граціозним і респектабельним. Тому слід придивитися до кожного варіанту та вибрати той, до якого лежить душа.

Розміри та креслення

Кожен випадок є індивідуальним, тому потрібна персональна розробка креслень з урахуванням побажань майбутніх власників мангалу. Тому складно знайти єдино вірну схему, яка зможе задовольнити усі запити та підійде кожному.

Можна ознайомитися з існуючими кресленнями, де враховані особливості конструкції, розраховані розміри, які ідеально підходять по ширині і висоті. Якщо зводити мангал за такими кресленнями, то жодних експлуатаційних проблем не повинно виникнути.

Покрокова інструкція виготовлення мангалу своїми руками

Перш ніж розпочинати роботу, необхідно подбати про чіткий план, дотримуючись якого вдасться уникнути непередбачених обставин.

Фундамент

Вага мангалу з натурального каменю буде досить великою, тому обійтися без фундаменту не вийде. Слід визначитися з остаточними розмірами майбутньої споруди, підготувати територію з достатніми розмірами, зняти зайві шари землі та вирівняти за рівнем.

Далі знадобиться піщано-гравійна суміш, її необхідно укласти на дно, а за нею арматуру, щоб підсилити бетон. Не варто нехтувати арматурним каркасом, оскільки голий бетон може не витримати величезну вагу майбутньої споруди. Залишилося залити бетон і дочекатися його затвердіння, зазвичай ця процедура займає 1-2 тижні.

Цоколь

Коли всі матеріали придбано, а креслення розроблено, можна перейти до процесу будівництва. Під час укладання матеріалу слід дотримуватися того ж принципу, що і при укладанні звичайної цегли. Необхідно добре промазувати шари за допомогою розчину та не допускати утворення отворів. Кожна помилка вплине на кінцевий результат.

Не варто намагатися ідеально закруглювати зовнішні стіни. Неідеальне укладання додасть природності та унікальності. Щоб вся конструкція була стійкішою, слід використовувати металевий прутик, який необхідно закладати прямо в розчин.

Якщо проект включає додаткові елементи, наприклад, піч або коптильню, то починати їх вибудовувати потрібно на цьому етапі.

Вогнище

Під час укладання основних поряд, головне – не забути встановити металеві підстави для жаровні. Якщо висота мангалу дозволяє, то можна встановити кілька підстав для жаровні, щоб їжу можна було готувати на різних рівнях прожарювання.

Найвищий шар повинен містити спеціальну основу, яка утримуватиме грати для гриля.

Облицювання

Коли основна частина будівельних робіт добігла кінця, необхідно позбутися зайвого розчину, сміття та бруду. Якщо у проекті є робоча поверхня, її можна накрити стільницею. Мангал, який повністю виготовлений з каменю, не потребує облицювання, а якщо конструкція відлита з бетону, то останнім етапом буде укладання каменів на розчин. Мангал, який піддався облицюванню, практично нічим не поступається кам'яним на вигляд.

Підсумки

Щоб звести мангал, якому позаздрить будь-який сусід, доведеться витратити чимало часу та сил. Однак, всі старання виправдаються, коли мангал буде повністю збудований і ви почнете готувати на ньому по-справжньому смачний шашлик або стейки. Приготування їжі на мангалі – це не тільки неймовірно смачно, але і сам процес досить захоплюючий і чарівний!