Як зробити коптильню з бочки своїми руками

Креслення, схеми та різновиди коптилен, виготовлених з бочок. Як самостійно зробити коптильню із бочки. Особливості копчення продуктів у коптильні з бочки.

Власна коптильня – мрія багатьох, але не всі знають, що вона цілком здійсненна, і для цього не потрібно ні багато матеріалів, ні засобів. А порівняння копченостей, приготованих власноруч, не йде в жодне порівняння з магазинними напівфабрикатами. Виявляється, металеві бочки, які є у багатьох дачників, є ідеальним засобом для спорудження такої коптильні, і сьогодні ви дізнаєтесь про всі подробиці цього процесу.

Яку бочку краще вибрати, як її підготувати

Зрозуміло, що для копчення придатні виключно металеві бочки, пластикові зі зрозумілих причин для цього годяться. Щодо оптимального обсягу, то все залежить від особистих переваг. В принципі коптити можна і в 50-, і в 100-літрових ємностях, але якщо ви хочете готувати про запас, то краще робити коптильню з 200-літрової бочки. Тим паче, що вони найпоширеніші.

Друга необхідна умова – метал має бути досить товстим та якісним. Час, що витрачається на підготовку бочки, багато в чому залежить від того, що в ній було раніше. Якщо фарба, то тут теж є свої нюанси, щоб відчистити деякі її різновиди, доведеться постаратися.

У будь-якому випадку алгоритм, як підготувати бочку, має бути приблизно наступним:

 • Перший етап – ретельне миття зовні та зсередини з використанням кухонних засобів;
 • якщо вмістом бочки були пально-мастильні матеріали, її необхідно ретельно витерти насухо;
 • потім обпалюють ємність зсередини, це дозволить позбавитися більшості шкідливих речовин, що залишилися на стінках і днище після миття;
 • бочка знову чиститься, тепер – від сажі в результаті випалу. Наявність міні-мийки з подачею води під тиском у цьому випадку буде більшим плюсом.

Різновиди коптильон з бочки

Коптильний апарат можна зібрати різними способами, кожен варіант має свій набір переваг та недоліків. Тому, щоб не помилитися з вибором, наслідки якого виправити не вдасться, необхідно уважно вивчити всі можливі варіанти.

Горизонтальне розташування коптильні

Конструкція, при якій бочка розташована плашмя, тобто горизонтально, хороша зручністю доступу до її внутрішньої частини. Як правило, верх у бочки відсутня, або закривається кришкою далеко не герметично, тому перше, що доведеться зробити – заварити відкритий край листовим металом.

Подальші кроки:

 • Вирізаємо кришку, яка буде кріпитися до циліндра петлями. Щодо її розмірів, то оптимальним варіантом є висота трохи менше половини бочки, для двохсотлітрової ємності місця всередині буде ще багато. Для відкривання кришки потрібно зробити ручку, клямку або засув не дадуть їй відкриватися під час готування;
  щоб вирізана кришка не провалювалася всередину, по її периметру приварюють металеві смужки, що виходять за край кришки на кілька сантиметрів;
 • на одній з бічних граней робимо отвір невеликого діаметру для димоходу, що приєднується за допомогою фітингу;
 • усередині бочки, трохи нижче краю кришки, приварюємо або прикручуємо болтами напрямні для ґрат;
 • Внизу використовуємо такі ж куточки для монтажу піддону, необхідного для збору рідин, що стікають з продуктів, що готуються, це істотно полегшить прибирання ємності після копчення;
 • Тріска для генерації диму викладається безпосередньо на дно бочки.

Головним недоліком горизонтальної конструкції є її розміри, вона займе приблизно вдвічі більше місця, ніж вертикальна коптильня. У принципі для дачі це не таке актуальне.

З внутрішньою топкою

Якщо з якихось причин використання відкритого вогню неприйнятне, можна спробувати виготовити коптилку гарячого копчення з відсіком, що розташований всередині.

Покрокова інструкція:

бочка буде розташована вертикально, використовувати її для копчення холодним методом ви не зможете. Робимо на дні ємності кілька отворів малого діаметра, що виступають як піддувал для топкового відсіку;

 • Вирізаємо дверцята для закладки дров або вугілля, прикріплюємо її на петлях, робимо клямку і ручку, приварюємо стрічку по периметру для щільного прилягання дверцят;
 • Висота топкового відсіку – приблизно третина висоти бочки. Не цій відмітці приварюємо ще одне дно, шов має бути герметичним, а товщина металу – достатньою, щоб не прогоріти;
 • зверху бочки, бажано збоку, вирізаємо отвір для димоходу та монтуємо його, використовуючи фітинги або гофровану трубу;
 • вгорі приварюємо напрямні для встановлення ґрат;
 • Виготовляємо кришку з металу або щільної породи дерева, в якій також виготовляємо пару невеликих отворів. Кришка повинна прилягати до бочки досить щільно, щоб не проникав дим.

Достоїнство такої конструкції очевидне – внутрішнє розташування топки, а мінус випливає з того ж: розташувати димогенератор поза бочкою не вийде.

З використанням паяльної лампи

Цей спосіб хороший тим, що як теплогенератор використовується паяльна лампа замість дров, що набагато простіше, швидше і зручніше. І, крім двосотлітрової бочки, можна використовувати і ємності меншого обсягу. Плюс при незначній зміні конструкції вдасться коптити і холодним способом.

Як виготовити:

 • готуємо бочку (чистимо, просмажуємо);
 • вгорі приварюємо напрямні для прутів, якщо передбачається підвішування продуктів, а трохи нижче – для встановлення ґрат;
 • у нижній частині бочки, ближче до дна, висвердлюємо невеликий отвір, приварюємо муфту з внутрішнім різьбленням;
 • Готуємо трубку, заварену з одного боку (з різьбленням на іншій стороні), яка буде димогенератором;
 • робимо кришку для бочки з боковою облямівкою по периметру та ручкою зверху;
 • коптильню встановлюємо на цеглу або невисоку металеву підставку.

Коптити лампою справді дуже просто: закладаємо в трубку тріску, прикручуємо її до муфти, зверху викладаємо продукти, направляємо на кінчик трубки зі тріскою паяльну лампу. Контролювати температуру буде набагато простіше, ніж вугіллям.

З двох бочок

Це конструкція, яку можна виконати для застосування у двох альтернативних варіантах, одна з ємностей буде димогенератором, друга – коптильним відділенням.

Відмінність між ними полягатиме у способі з'єднання ємностей. Якщо з'єднати їх безпосередньо, вийде апарат гарячого копчення. Використання труби або гофрованого шлангу дозволить коптити продукти холодним способом, який вважається привабливішим.

У першому випадку ємність для генерації диму буде встановлена вертикально, а коптильне відділення – горизонтально. У вертикально встановленій ємності зрізаємо верх, горизонтальною вирізаємо дірку. Приварюємо одну бочку до іншої. Перевагою такої конструкції є велика площа коптильного відділення, при цьому топку можна виготовити з бочки меншого розміру.

Якщо розділити бочки трубою, то дим, перш ніж потрапить у коптильний відсік, охолоне, що є необхідною умовою для холодного копчення.

І ще один позитивний момент: на виході димогенератора можна встановити елемент, що фільтрує, використовуючи намочену тканину.

Електрична коптильня

Кращий варіант – своїми руками сконструювати і зібрати коптильню з бочки, що дозволяє максимально точно дотримуватися потрібного температурного режиму, тим самим підвищивши якість страв, що готуються – використовувати пристрій з електричним нагрівальним елементом за умови включення в конструкцію термостата з термометром.

Покроковий алгоритм:

 • бочка повинна бути встановлена вертикально, в нижній її частині, на відстані близько 100 мм від дна, просвердлювати вентиляційні отвори діаметром близько 10 мм;
 • Встановлюємо в нижній частині апарату нагрівальний елемент, до якого послідовно підключаємо термостат, але його потрібно розмістити ближче до верхнього краю бочки, приєднавши до нього зовні термометр;
 • у центральній частині бочки приварюємо кріплення, на який буде змонтовано піддон для жиру;
 • вище проробляємо ту ж операцію для встановлення ґрат або прутів;
 • Тріску можна закладати прямо на дно ємності, але можна використовувати і чавунну сковороду або інший відповідний посуд;
 • у кришці апарата проробляємо отвори для приєднання димоходу, що кріпиться фітингом або вставивши трубу безпосередньо.

Головний недолік такої коптильні – необхідна наявність джерела живлення 220 В. Якщо приробити до неї коліщатка, її буде простіше транспортувати і пересувати з місця на місце. Втім, мобільними можна зробити будь-які коптильні, що складаються із цільного корпусу.

Універсальна коптильня

Якщо є можливість, то краще все ж таки виготовляти своїми руками універсальну коптилку холодного/гарячого копчення, бажано зі стандартної двосотлітрової бочки.

Від апарату гарячого копчення вона відрізнятиметься наявністю в нижній частині отвору для приєднання зовнішнього димогенератора.

При гарячому методі як димогенератор використовується нижня частина ємності, отвір прикривається заглушкою.

При використанні окремого димогенератора його з'єднують із коптильним відсіком за допомогою труби, довжина якої підбирається з таким розрахунком, щоб забезпечити температуру коптильного відсіку на рівні 30 градусів.

Як самостійно змонтувати коптильню гарячого/холодного копчення

Достатньо мати навички роботи зі зварювальним апаратом, болгаркою та іншим слюсарними інструментами, якихось специфічних знань не потрібно.

Схеми, креслення із зазначенням розмірів

І тут теж нічого вигадувати не треба. Готові схеми разом з детальними кресленнями досить легко знайти в інтернеті, від вас потрібно тільки вибрати варіант, що влаштовує вас, і приступити до його реалізації.

Інструменти та матеріали

Як ми вже зазначали, без досвіду поводження з болгаркою та зварювальним апаратом за таку роботу краще не братися або запросити для виконання цих операцій фахівця. Отже, що нам знадобиться:

 • бочка ємністю 150-200 літрів;
 • зварювання;
 • листова сталь;
 • болгарка;
 • ручка для дверцят/кришки, клямки, петлі;
 • куточки для напрямних;
 • Засоби установки димоходу (труба, фітінг);
 • Термометр.

Виготовлення кришки

Знімна кришка для коптильні будь-якого типу – обов'язковий елемент. Якщо конструкція апарата горизонтальна, вона вирізається безпосередньо з боковини бочки, для вертикального пристрою кришку можна вирізати зі шматка металу або навіть виготовити з дерева, збивши та обрізавши у вигляді кола дошки.

Як зробити димар

У разі виготовлення апарату холодного копчення потрібно димар, що йде від димогенератора до робочої камери.

Простіше виготовити металеву трубу (гофрована теж піде), але часто підведення диму роблять підземним. Потрібно вирити траншею і облицьовувати її відповідним матеріалом (найдовшою буде траншея, облицьована цеглою).

Потрібно пам'ятати, що для забезпечення охолодження диму до потрібної температури необхідно правильно розрахувати довжину труби. Як правило, це не більше 3 і не менше 1 метра при максимальній висоті розташування над землею 30 см.

Як зробити топку

Найчастіше тріска укладається безпосередньо на дно бочки, незалежно від її орієнтації. Головна умова – товщина стінки має бути достатньою, щоб метал не прогорав, а температури знизу будуть досить високими. Можна також використовувати будь-який металевий посуд (каструлю, миску, сковорідку), який спочатку не боїться впливу високих температур.

Підготовка основи коптильного відсіку

Складання коптильного апарату з 200-літрової бочки починається з ретельно її миття та чищення від речовин, які зберігалися в ємності до цього. Усередині потрібно буде приварити/прикрутити куточки для лозин, ґрат, піддонів.

Як зробити піддон

Які б продукти ви не коптили, у них завжди буде чимало рідин – води, соків, жиру, які у міру копчення виділятимуться з м'якоті та стікатимуть униз, забруднюючи наш саморобний апарат. Оскільки доступ до його нижньої частини обмежений, чищення бочки після копчення може виявитися нелегким завданням. Для її полегшення використовують піддон, що встановлюється в нижній частині коптильні. Він, до речі, захищатиме тріску від попадання на неї цих рідин, які можуть як загасити процес тління, так і активувати його (жир).

Найпростіше використовувати для цього лист, але для вертикальної конструкції він повинен бути круглим, а такий придбати нелегко. Його може замінити коло з металу, увігнуте по невеликій дузі всередину.

Щоб полегшити вилучення піддона з бочки, посередині роблять дірку і закріплюють довгий болт.

Виготовлення опори

Якщо покласти піддон безпосередньо на тріску, процес тління неминуче згасатиме через відсутність достатньої кількості кисню і тиску ємності тирсу, що не тліє. Тому такий піддон встановлюють на деякій відстані від дня ємності. Як опори можна використовувати цеглу – вони ніяк не завадять диму проникати вгору, але краще все ж таки використовувати більш капітальний спосіб встановити піддон – приварити куточки або, зробивши 4 отвори в стінках бочки, встановити два паралельні дроти. Зрештою, до піддону можна приварити невеликі ніжки.

Пристосування для закладки продуктів

Копчення продуктів, які зазвичай підвішують, вгорі ємності, за 10-12 сантиметрів від верхньої кромки, роблять отвори для прутів. Нижче можна розташувати такі ж прути для встановлення ґрат або приварити/прикріпити до стінок ємності кріплення, наприклад, у вигляді куточків.

Як коптити рибу, м'ясо чи овочі в коптильні з бочки

Сам процес копчення нескладний – із закладкою тріски і продуктів впорається навіть дитина, трохи складніша ситуація з розведенням і підтримкою багаття на потрібному рівні.

Підготовка коптильні, закладка продуктів

Для закладки тирси/тріски у вертикальну коптильню внизу повинні бути передбачені окремі дверцята, в горизонтальних конструкціях це робиться через верхню кришку. Потім потрібно встановити піддон, після чого можна приступати до укладання на решітку продуктів або підвішуванні на гачках. У будь-якому разі бажано, щоб порційні шматки не стикалися один з одним.

Потім коптильня закривається кришкою і залишиться тільки підпалити дрова. Коли дно бочки розжариться, тріска почне тліти, виділяючи дим. Температура металу не буде настільки високою, щоб тирса зайнялася, але важливо, щоб вгорі коптильного апарату дотримувався необхідний температурний режим.

Яку тріску краще використовувати

Тут рекомендації відомі – найкращий аромат має вільха та фруктові дерева. Не рекомендується використовувати тріску хвойних порід, що містить смоли. Вони додадуть готовій страві гіркого присмаку та специфічного запаху.

Для поліпшення аромату до тріски додають гілочки ялівцю або дуба.

Використовуючи наведені тут рекомендації, виготовити з бочки своїми руками якісну коптильню не складе труднощів. І навіть якщо купувати всі необхідні матеріали, включаючи бочку, вартість такого апарату буде непорівнянна з ціною заводського виробу.