Як відмити шампури від кіптяви та жиру

Ефективні способи очищення шампурів та грати для гриля від кіптяви та жиру. Як легко відмити застарілі забруднення з приладдя, кілька робочих варіантів із застосуванням хімії та без.

Відпочинок на природі зазвичай супроводжується приготуванням їжі на багатті, а головною стравою будь-якого пікніка є шашлик. Після такого проведення часу, як правило, комусь доводиться усувати наслідки сабантуя у вигляді миття посуду та іншого інвентарю, часто дуже забрудненого. Причому чищенням шампурів мало хто займається відразу, і нагаром відмити їх, покритих жиром та нагаром, стає проблематично.

Ми розповімо, як легко можна відмити шампури та грати у різний спосіб, починаючи з класичних рішень і закінчуючи нестандартними.

Використання побутової хімії

Звичайні миючі засоби для посуду не впораються з нагаром та жиром, які прикипіли до поверхонь. Щоб відмити грати або шампури, а також мангал, можна використовувати спеціальну хімію, що застосовується від сильних забруднень, наприклад, високоефективні в таких випадках продукція Unicum, спрей Шуманіт та інші подібні засоби. Це можуть бути рідини, пасти, креми, порошки або гелі, склади яких здатні легко видалити залишки їжі, що пристали. Застосовуються такі засоби відповідно до інструкції, їх можна використовувати для очищення стінок мангалу.

Зазвичай склад наноситься на поверхню, залишається на деякий час, щоб забруднення розчинилися під дією активних речовин, а потім протирається губкою або металевим йоржиком і ретельно змивається.

можна мити шампури в посудомийній машині? Розраховувати на швидке очищення інвентарю у разі миття в посудомийці не доведеться, але такий варіант буде оптимальним для тих, хто не хоче відтирати забруднення вручну. Якщо шампури та решітки поміщаються в посомийну машину , просто завантажуємо прилади, застосовуємо звичайні засоби для миття і запускаємо пристрій.

Видалення забруднень на багатті

Спосіб полягає у використанні вогню як засіб очищення приладів. Так, щоб очистити шампури та грати, потрібно виконати такі дії:

 • розвести багаття, розмістити на мангалі шампури та грати;
 • витримати, поки залишки їжі, що налипли, на приладах не стануть вуглинками;
 • коли приладдя досить прожарилося, зняти з вогню, дати їм охолонути і протерти губкою або серветкою, після чого можна сполоснути водою.

Металевий йоржик або щітка

Механічна очистка з використанням звичайного металевого йоржика або щітки досить ефективна в боротьбі з жиром, що пригорів. Чистити за допомогою шампури просто:

 • змочуємо губку та проділи;
 • Додаємо миючі засоби;
 • Ретельно протираємо поверхні.

Якщо інвентар довго пролежав і йдеться про застарілі забруднення або потрібно очистити шампури від іржі, то може знадобитися спеціальна хімія.

Очищення підручними засобами

Не тільки з естетичних міркувань, але й щоб прилади служили довше, після приготування шашлику потрібно обов'язково мити шампури, причому, якомога швидше зайнятися очищенням якнайшвидше. Для попередження появи іржі не залишайте інвентар мокрим . Після миття виробу слід протерти насухо серветкою.

Є кілька способів, що дозволяють почистити шампури від жиру та сажі без застосування побутової хімії. Розглянемо найефективніші варіанти.

Оцет

Цей продукт знайдеться на кухні у кожної господині, а застосовувати його можна не тільки в кулінарії, але і для очищення різних типів поверхонь від забруднень. Столовий оцет чудово впорається і з видаленням жиру та нагару.

Як відмити шампури та грати мангалу:

 • Змішуємо оцет з водою в пропорції 1:1;
 • Заливаємо суміш у ємність з пульверизатором;
 • Помірно наносимо склад по всій поверхні, що вимагає очищення;
 • залишаємо на кілька хвилин;
 • видаляємо забруднення за допомогою металевої губки або зім'ятої фольги, що періодично змочується в оцтовій воді;
 • Промиваємо інвентар водою, можна також перемити зі звичайним посудним миючим засобом.

Харчова сода

З сильними застарілими забрудненнями допоможе впоратися харчова сода, яка має абразивні властивості. Вона може бути використана як самостійний засіб, так і додана до оцту у пропорції 1:2.

Як з її допомогою очистити шампури:

 • змішуємо соду та оцет 1:2;
 • содово-оцтовим розчином покриваємо поверхню, що очищається, і виливаємо решту суміші в пакет, куди поміщаємо шампури і грати;
 • щільно зав'язуємо пакет, щоб уникнути попадання повітря і залишаємо на ніч;
 • Протираємо інвентар губкою і ретельно промиваємо.

Сода також використовується без оцту, завдяки абразивним властивостям її можна використовувати для очищення шампурів від нагару шляхом нанесення на жорстку частину губки і протирання поверхні, після чого виріб промивається водою.

Лимонна кислота

Допоможе позбавитися від жиру, що налип, і кіптяви також лимонна кислота. Її можна розбавити з водою в металевій ємності і опустити в розчин шампури, що вийшов, після чого кип'ятити рідину протягом 15 хвилин. Ділянки, що були занурені у воду, очищаємо за допомогою жорсткого боку губки, потім кип'ятимо ті, що залишалися не покритими, після чого промиваємо інвентар.

Сіль

Універсальний засіб, що широко застосовується для різних цілей, впорається також з жиром, що пристає, і слідами кіптяви на шампурах. За наявності металевого відра та солі очистити інвентар просто:

 • на 10 л води беремо пачку солі (1 кг);
 • занурюємо шампури і кип'ятимо солону воду протягом півгодини до години, залежно від масштабу забруднень.
 • видаляємо губкою жир, промиваємо водою.

Велика сіль також є чудовим абразивом, так що з її допомогою можна почистити шампури, просто нанісши продукт на тверду губку і добре втративши прилади.

Сира картопля

Цей овоч завжди доступний і часто є серед інших продуктів, взятих на природу. Жир та неприємні запахи усуваються завдяки великій кількості крохмалю у складі картоплі. У гарячу воду поринає інвентар і через півгодини відмочування поверхня ретельно натирається половинкою картоплини. Після цього у цебро наливається свіжа вода, занурюються шампури і кип'ятяться близько 15-20 хвилин, потім промиваються проточною водою.

Спрайт

Ще один нестандартний спосіб очищення шампурів та сітки мангалу передбачає використання Спрайту або іншого газування з тих, що містять ортофосфорну кислоту (Кола, Пепсі та ін.). Вони успішно розчиняють різні види забруднень, так що за наявності подібного напою та бажанні відмити шампури можна використовувати цей нехитрий метод. Тут все просто:

 • кладемо в пакет прилади та наливаємо Спрайт;
 • зав'язуємо і трясемо пакет, після чого викладаємо на рівну поверхню, щоб шампури були вкриті рідиною;
 • залишаємо на 2-3 години або на ніч, залежно від ступеня забруднення;
 • Виймаємо прилади, протираємо жорсткою частиною губки і промиваємо водою.

Ортофосфорна кислота також може застосовуватися у боротьбі з незначною іржею на металевих виробах. У такому разі замочувати слід не менш як на добу.

Пісок

Старий перевірений спосіб має на увазі використання як засіб механічного очищення звичайного піску, причому чистити інвентар можна на природі відразу після приготування шашлику. Все, що потрібно, – просто обмити шампури водою і встромити їх у нагрітий сонцем пісок на пару годин. Піском потім очищається поверхня, після чого прилади залишається прополоснути.

Звичайне мило

Такий спосіб очищення ефективний, але більш трудомісткий, ніж перераховані вище варіанти. Прилади потрібно буде виварювати у мильному розчині. Робиться це так:

 • Натираємо господарське мило на тертці, викладаємо в металеве відро або каструлю і заливаємо невеликою кількістю води;
 • Ставимо на вогонь і доводимо мильний розчин до кипіння;
 • занурюємо приладдя в киплячу суміш;
 • Через півгодини знімаємо ємність з вогню і даємо охолонути;
 • дістаємо з розчину прилади та промиваємо губкою під проточною водою.

Методів боротьби з жиром і кіптявою, що пристали, які залишилися на шампурах і решітці мангалу після смаження шашликів, достатньо. Всі вони будуть ефективними залежно від забрудненості приладдя, але краще очищати поверхні відразу. Достатньо потримати шампури над вогнем і протерти металевою губкою, а перед використанням протирати олією.