Як зробити рожен для мангалу своїми руками

Поради та рекомендації щодо виготовлення рожна для мангалу своїми руками. Переваги крутила в порівнянні з шампурами. З чого краще робити рожен. Ручний та електричний варіанти. Покрокові інструкції щодо виготовлення своїми руками.

На сьогоднішній день готування на відкритому повітрі набуває все більшої популярності. Майже кожна присадибна ділянка обладнана мангалом або барбекюшницею. Однак, не всі практикують використання рожна. Це пристосування дає можливість просмажувати великі шматки м'яса і навіть цілі туші. Створення крутила власноруч під силу будь-якому домашньому майстрові.

Для чого потрібен крутив

Вертел є стрижнем зі шматками м'яса або цілою тушею, розташований горизонтально і крутиться над полум'ям або вугіллям. Прокручування м'ясної заготівлі запобігається завдяки наявності затискачів.

У випадку із традиційною жаркою над полум'ям жир із соком витікають на вугіллі. При обертанні рожна сік покриває шматок, що готується хрусткою скоринкою. Для створення чудової страви з ідеальним прожарюванням м'ясо можна під час готування полити соусом, маринадом або посипати спеціями.

Види рожнів для мангалу

Окрім звичного для всіх варіанта, який потрібно обертати вручну, є чимало апаратів на електричному приводі. На автоматичному рожні м'ясо поступово просмажується саме. Розглянемо усі види.

Ручний варіант

У даному випадку кухар повинен сам крутити механізм, що обертається. Слід зазначити, що для багатьох кухарів це виявляється дуже затратно фізично і те, що на це йде дуже багато часу, оскільки якісно посмажити м'ясо можна тільки за умови тривалого приготування. На вибір довжини лозин впливатимуть габарити жаровні. Найкраще робити рожен із нержавіючої сталі. На основний стрижень монтують вусики та ручку. Для створення ручки слід вибирати матеріал, який не нагрівається, щоб не обпалюватися під час готування.

Конструкцію обладнають над осередком, що горить. З одного із сторін встановлюють пластинки, що закріплюють стійки. З іншого боку повинен розташовуватися прутик із овальним роз'ємом, щоб стрижень обертався легко. Дуже великою перевагою конструкції ручного типу є те, що поламати щось досить складно через простоту пристрою.

Варіант з електроприводом

Незважаючи на очевидні переваги, слід пам'ятати, що створити даний механізм може не кожен домашній майстер. Крім того, складові приводу коштують дуже недешево. Але, якщо ви вирішили віддати перевагу саме електричному рожні, то сидіти кілька годин поряд з вогнищем не буде необхідності. М'ясо на електровертелі самі рівномірно обертатиметься. Електричний редуктор можна зробити самим:

 1. На вал закріплюють велосипедну зірку.
 2. Далі на неї наварюють шестерню.
 3. Корпус приводу обладнується валом із підшипником.
 4. Поруч із ручкою кріплять шестерню, ідентичну за діаметром тієї, що була закріплена на зірочці.
 5. Готовий двигун ставлять на опору.
 6. При використанні ланцюга від велосипеда зірочки з'єднуватимуться, і конструкція буде рівномірно взаємодіяти з електроприводом.

Необхідно стежити, щоб розміри зірочок були однаковими.

Польовий варіант

Можна легко спорудити на природі. Для цього потрібні пара рогатих палиць та довга гілка. Тушку обв'язують мотузкою. Звичайно ж, необхідно буде безперервно наглядати за багаттям.

Процес виготовлення рожна для мангалу своїми руками

Потрібні інструменти та пристрої:

 • мангал;
 • Сталева труба або прут;
 • агрегат для зварювання;
 • болгарка з дисками;
 • Невелика кількість залізних прутків.

Для виконання робіт зі створення рожна для мангалу своїми руками потрібно мати хоча б початкову навичку зварювання. Найкраще робити саморобний рожен з нержавіючої сталі, тому що від звичайної страви залишатиметься металевий присмак. І тим більше не варто виготовляти рожен з легкого сплаву.

Перед тим як намагатися зробити рожевий мангал, потрібно розрахувати розміри і виконати креслення. Довжину стрижня визначатиме мангал чи барбекю. Щодо товщини рожна є свої нюанси:

 • невеликі шматки або курчат можна обсмажувати на пруті з діаметром 7 міліметрів;
 • Середні шматки і велику птицю смажать на прутах від 9 до 11 міліметрів;
 • баранячу тушу готують на рожні діаметром від двох сантиметрів.

З одного боку стрижень рожна необхідно загострити.

Виготовлення ручного рожна починається з рукоятки. Елемент виготовляється з дроту, загинається у формі літери «Z» і приварюється на рожен. З кінця прут може бути вигнутий. Однак зробити це можна з тонким прутом, діаметр якого не перевищує десяти сантиметрів. Плечо рукояті має бути не менше десяти сантиметрів, але й не більше як тридцять.

Іншим необхідним елементом є виделки. Вони можуть мати два або чотири роги. Устаткуються вилки на електромуфту. До рожна їх закріплюють на болти. Зсередини діаметр муфти не набагато перевищує діаметр рожна. Процес їх надягання дуже легкий.

Що стосується електроприводу, у будівельних магазинах є багато агрегатів, що мають різну потужність. Щоб підключити привід до рожна, рукоятка повинна бути знімна, а на кінці обладнаний штифт або шестигранник.

Для власноручного виготовлення електроприводу потрібен невеликий мотор, пара велосипедних зірочок та ланцюг від велосипеда. Зірочки з мотором повинні забезпечувати обертання рожна два оберти протягом хвилини.

Покрокова інструкція з виготовлення автоматичного рожна з електроприводом полягає в наступному:

 1. Частини електроприводу кріплять на приварені до жаровні пластини.
 2. На валу приводу закріплюють малу зірку, на рожен – велику, після чого з'єднують за допомогою ланцюга.
 3. Далі на шампур кріплять шестірні поруч із рукояттю. По діаметру ця шестерня має бути тією ж, що й приварена на «зірочку».
 4. Кріплення двигуна повинні хитатися, щоб в одній позиції ланцюг знімався з великої шестерні для безперешкодного зняття рожна.

Наявність рожна для барбекю чи мангалу допоможе значно удосконалити процес приготування шашликів, а також підвищити смакові якості страв. Технологія виготовлення даного пристосування є нескладною, тому зробити рожен самому під силу будь-якому домашньому майстру. Однак необхідно вибрати правильний матеріал для виготовлення стрижня, а також визначитися з формою. У випадку електричного рожна слід підібрати надійний привід.

А якому типу рожна віддаєте перевагу ви: ручному або електричному? Чи виготовляли ви такий пристрій самі? Який діаметр стрижня видається найбільш універсальним? Залишайте свої коментарі внизу та обов'язково ділитесь своєю думкою з іншими любителями влаштувати відпочинок з шашликами на природі!