Як зробити пекти барбекю з металу своїми руками – покрокова інструкція

Особливості конструкції барбекю на дачній ділянці. Які бувають проекти та які висуваються вимоги. Покроковий алгоритм створення барбекю з металу самотужки.

Барбекю є чудовою і простою прикрасою будь-якої заміської ділянки або дачі. Вся справа в тому, що воно використовується для приготування делікатесів, і влітку важко уявити пікнік без цього зручного пристосування. Подивимося далі, якою повинна бути така піч і наскільки складно виготовити її вдома самотужки.

Яким має бути барбекю

Сьогодні складно зустріти людину, яка б не знала чи не бачила у дії барбекю. Класична західна конструкція має багато спільного із мангалом, але відрізняється від нього зовні. Як правило, це металеві вироби, призначені для того, щоб готувати їжу на вугіллі. На багатьох сучасних барбекю наноситься у кілька шарів захисне покриття, яке дасть змогу експлуатувати його у різноманітних кліматичних зонах.

Розрізняються вони між собою не тільки за розмірами та зовнішнім дизайном, але й по комплектації. Ще одна відмінність пов'язана з типом палива, яке використовуватиметься для приготування страв. Є барбекю, що працюють тільки на готовому вугіллі, а в інші можна засипати і звичайні дрова. Для цього їх оснащують кошиком для розпалювання цих дров, а також топкою та димарем.

Якщо планується встановлення печі в альтанку, бажано зробити це на одному загальному фундаменті. Печі, що важать кілька десятків кілограмів і більше, обов'язково мають бути встановлені на кількох опорах. Щоб продовжити безпечний експлуатаційний ресурс з барбекю встановлюють на основу, створену з армованого бетону не менше 15 см завтовшки. Після цього можна приступати до остаточного оздоблення бетону плиткою або декоративним каменем.

Вимоги до металевої конструкції барбекю

Якщо ми плануємо облаштовувати зону барбекю на заміській ділянці, вона передбачає наявність жаровні для приготування їжі. Відомо досить багато різноманітних типів конструкцій, проте вони повинні відповідати насамперед вимогам безпеки.

Отже , основні вимоги полягатимуть у наступному:

 • Барбекю вважається конструкцією, що має відкриту камеру згоряння. Іноді її оснащують системою димовідведення і для цього її обов'язково потрібно закріпити до ґрунту чи основи. Це дозволить уникнути перекидання конструкції;
 • при виготовленні нам потрібно запастися металевими листами та профілем з товщиною від 1,5 до 2 мм. Не варто брати за основу тонші листи металу, оскільки вони можуть не витримати постійних високих температур;
 • не в кожній відомій конструкції можливе повне спалювання палива. Щоб оптимізувати цей процес, потрібно грамотно підтримувати температуру та процес тління вугілля;
 • не варто орієнтуватися на конструкції, прикрашені рясно наварними та іншими декоративними елементами, які підвищують травмонебезпеку.

Зверніть увагу: так звані подарункові варіанти виконання рідко бувають вдалими в експлуатаційному плані. Крім того, неминуче на барбекю з'явиться шар жиру та вугільної сажі, який доведеться бити вручну. З простими конструкціями зробити це буде простіше і швидше.

Проекти будівництва барбекю з металу

Мобільні варіанти барбекю користуються найбільшим попитом через високу транспортабельність. Вони не мають великих технічних відмінностей у порівнянні з тим же мангалом або коптильнею. Головне мати мінімальний досвід роботи з таким матеріалом, як листовий метал.

Класичні конструкції мають форму круглої чаші, але зустрічаються порівняно рідко. Така конструкція є досить складною у плані технічної реалізації та потребує великих фінансових витрат. Найбільш універсальними вважаються варіанти, які у собі поєднують кілька типів печей.

Тому популярною конструкцією у наших співвітчизників є барбекю та мангал, об'єднані в одному виробі. Достатньо з листового металу зварити за допомогою зварювання чотирикутний каркас. Краще, звичайно, зробити його розбірним для зручності у перевезенні на пікнік і назад.

Які особливості є у даної конструкції, які роблять її зручною у використанні:

 • Зовнішню форму роблять розширюється до низу, що забезпечить більш якісне згоряння дров та вугілля;
 • подвійне дно вбереже від висипання тліючого вугілля на землю і під ноги, а також дозволить підтримувати температуру горіння в заданому діапазоні;
 • знімні ніжки гарантують стійкість конструкції на ґрунті або іншій підставі.

Щоб використовувати максимум функціонал об'єднаного мангалу і барбекю, окремо слід виготовити комплект знімних решіток. Це дасть можливість готувати різні продукти при різній температурі горіння, оскільки змінюватиметься висота окремої решітки і щодо вугілля, розташованого на дні.

Щоб проект був успішним, на початкових стадіях готують технічні креслення. Вони можуть бути зроблені непрофесійно, адже головне — врахувати розміри майбутніх частин за довжиною, шириною та глибиною, а також передбачити місця з'єднання. Залишиться формою вирізати бічні стінки з металу, виконати з боків отвори для циркуляції кисню та активізації процесу горіння. Зверху на ребрах листа робляться спеціальні насічки, куди пізніше ставитимуться шампура чи рожен.

Багатьом до душі прийде мобільна версія мангалу, який легко збирається і транспортується до місця майбутнього пікніка. Опори можуть бути різної довжини: як метрові, і не високі стійки сантиметрів по 20-30. Для корпусу береться листовий метал із товщиною 2,5 мм. Щоб посилити міцність конструкції, опори роблять жорсткішими, рахунок посилення їх поперечними рейками. До такої конструкції можна додавати будь-які 4 колеса, які знайдуться в господарстві.

Ще один варіант швидкого створення барбекю та мангалу полягає в тому, щоб знайти або виготовити сталевий лист з досить високими бічними стінками. У них просвердлюються великі отвори, а саме деко встановлюється на опору у вигляді металевої рамки . Окремо розпалюється вугілля, яке пересипається в лист. На решітку викладається м'ясо або інша харчова продукція, а далі процес готування нічим не відрізняється від більш просунутих конструкцій.

Покрокова інструкція виготовлення

Порівняно з іншими матеріалами, які можна застосувати на створенні жаровні-барбекю, метал є одним із найдоступніших і найміцніших. Їх можна переносити з місця на місце та зберігати компактно. Для роботи з металом потрібен зварювальний апарат і болгарка . Якщо над конструкцією барбекю не планується дах, краще зробити його розбірним і мобільним.

Подивимося , що буде потрібно, якщо ми задумали зробити барбекю з металу своїми руками. Для цього, як мінімум, знадобиться кілька металевих листів. А далі покроковий порядок дій буде наступним:

 1. Листи розмічаємо за заздалегідь підготовленими та наміченими розмірами. Вирізаємо з них дно та бічні сторони.
 2. На довгих бічних заготовках вирізаємо з відступом по 5 см один від одного отвори по всій довжині боковини. Ці отвори будуть служити для надходження кисню, необхідного активної фази горіння.
 3. Тепер потрібно зварити між собою бічні сторони та донце. Отвори з боків мають бути у нижній частині.
 4. Решітки для завантаження дров і розміщення їжі можна придбати готову – вони продаються в багатьох садових магазинах.
 5. Залишилося приварити ніжки. Їх можна зробити хрест-навхрест по діагоналі для більшої стійкості.

Це найпростіша конструкція, але її можна доопрацювати кількома компонентами. Насамперед, можна продумати кришку, яка дозволить готувати страви способом томлення, наприклад узбецький плов. Якщо мангал оснащений димарем, його можна регулювати одним із положень заслінки: відкритим повністю, частково і закритим.

Є кілька загальних рекомендацій, які будуть корисні при експлуатації барбекю різних конструкцій:

 • готове вугілля з пакетів можна застосовувати в будь-яких жаровнях, і цей спосіб приготування їжі найшвидший;
 • Підпалювати вугілля можна тільки трісками або спеціальними рідинами для розпалювання, але не бензином;
 • після розгорання вугілля можна ставити в призначені для цього пази ґрати, на яких готуватиметься їжа;
 • при експлуатації на відкритому повітрі потрібно стежити за тим, щоб до жаровні не потрапляла волога у вигляді дощу або снігу.

Як бачимо, технологія виробництва барбекю з мангалом із металу своїми руками не відрізняється особливою складністю. Головне — запастися металом, зварювальним апаратом і кількома вільними годинниками. Такий варіант цілком підійде недосвідченим дачникам, які не бажають купувати дорогу конструкцію в спеціалізованому магазині. Ми запрошуємо ділитися своїм досвідом тих читачів, хто має власний досвід з виготовлення подібних конструкцій.