Як зробити мангал із труби своїми руками

Види мангалів з труби, як влаштовані та працюють. З чого почати при створенні жаровні із профільної труби. Покроковий алгоритм робіт. Поради щодо експлуатації.

Обов'язковим атрибутом для приготування смачної їжі на вугіллі є мангал. Якщо не купувати такий пристрій готовим у магазині, то можна зібрати його своїми руками буквально з підручних засобів. На особливу увагу заслуговують мангали, зроблені і з металевої труби діаметру 300 мм або подібного. Розглянемо докладніше, як виконати таку роботу.

Пристрій та принцип роботи

Принцип дії такої конструкції багато в чому нагадує відому піч-буржуйку. Найпростіші моделі оснащуються відділенням для топки та гратами, на які викладаються продукти. У топку закладають паливо, необхідне для отримання жару — частіше це дрова або деревне вугілля.

Всередині труби необхідно передбачити різного роду тримачі у вигляді куточків, скоб або гачків. На них стоятиме грати з м'ясом, рибою або овочами. При виготовленні мангалу з профільної труби її верхня частина зрізається, але згодом з неї можна обладнати кришку.

У процесі згоряння вугілля чи дров виділяється жар, з допомогою якого готується їжа на решітці. Конструкції необхідний колосник, що дозволяє відводити надлишки тепла та регулювати температуру усередині мангалу. Можна передбачити і кришку, яка допоможе швидше приготувати їжу і поліпшити її смакові якості.

Ще однією відмінною особливістю жаровень із металевої труби вважається їхня напівкругла форма. Саме завдяки такій формі конструкція нагрівається швидше та довше зберігає тепло всередині. Однак не можна не передбачити і отвори, що покращують обдування та циркуляцію повітря всередині мангалу. Зазвичай їх розташовують за зовнішнім периметром у нижній частині топки. Ну і останній штрих – кришка, що дозволяє смажити страви навіть у дощову погоду. Для неї потрібно продумати ручки з матеріалу, що не нагрівається.

Види конструкцій

Різновидів конструкцій мангалу із труби може бути багато. Але для найпоширеніших основою виступає труба з нержавіючої сталі або утилізований балон з-під побутового газу. Півкругла форма жаровні вважається дуже вдалою, але в ній доведеться висвердлювати примусово отвори для піддуву повітря.

Додатково і за бажанням творця можна передбачати з боків металеві чи дерев'яні полиці. Це свого роду стільниці, де можуть розміщуватись продукти, посуд та інші аксесуари, потрібні для приготування їжі на вугіллі. Як піддува в їх конструкціях зазвичай застосовується колосник або заслінка. Ніжками часто виступає металева опора, а рідше коліщатка.

Більш складною варіацією такого мангалу із труби 120 мм або відпрацьованого газового балона є конструкція, яка називається «паровоз». Крім мангалу в ній передбачена секція топки та секція коптильні. Всередині останню оснащують гачками для підвішування продуктів , а зверху встановлюють трубу, що служить для відведення диму.

Креслення та розміри

Для того, щоб зробити корисний і зручний мангал із труби, буде потрібно попередній ескіз з розмірами та креслення майбутньої конструкції. Є низка ключових параметрів, яких рекомендують дотримуватись фахівці. Нормальний діаметр труби становить 30-40 см – цього цілком достатньо для ефективного приготування страв.

Ефективна довжина труби повинна досягати приблизно 120 см. Що стосується висоти ніжок мангалу для шашлику, то вони становлять від 40 см і вище за вашим бажанням. Ну а основним матеріалом, без сумніву, повинна виступати нержавіюча сталь, оскільки це найкращий податок , з якого можна створювати жаровню. Товщина стінок у відсіках досягає 5-6 мм, і такого ж діаметра може бути труба, через яку виводитиметься назовні дим.

Як виготовити

При виготовленні мангалу з профільної труби не обійтися без зварювального апарату або доведеться скористатися послугами професійного зварювальника. Також обов'язково знадобиться болгарка, якій відрізатимуться шматки труби. Крім цього, потрібно запастись куточками, петлями, ручками та іншими аксесуарами згідно з творчими задумами автора конструкції.

Отже , згідно із заздалегідь підготовленими кресленнями, починаємо збирати мангал з дахом. Для цього на трубі виготовляється відповідна розмітка. По ній поділяємо її на окремі частини болгаркою. Далі покрокова інструкція виглядає приблизно так:

 1. До нижньої частини труби по обидва боки приварюємо шматки сталевого листа за розмірами. Зайве відрізаємо болгаркою.
 2. Відступивши зверху та знизу по 10% ширини топки робимо прорізи у боковинах. Вони виконуватимуть функцію колосника.
 3. Відрізана верхня частина труби виступатиме кришкою мангалу. Для цього її потрібно з'єднати з основною частиною петлями за допомогою зварювання. На неї приварюється ручка чи дві. Для захисту рук на них необхідно поставити гумові ущільнювачі.
 4. Куточки під ґрати також будуть встановлені в основній частині жаровні. У верхній частині робляться поглиблення чи прорізи, у яких триматимуться шампури.
 5. Тепер можна приварювати ніжки, коліщата або іншу основу — на нього спиратиметься мангал, що стоїть.
 6. Знизу можна приварити полицю для зберігання дров та гачки для підвішування посуду.
 7. Залишиться відшліфувати готову конструкцію та покрити термостійкою фарбою в бажаний колір.

Гідності й недоліки

У подібній конструкції чимало шанувальників та прихильників. Мабуть, не варто її ідеалізувати, оскільки вона має власні недоліки. Головний полягає у загальній масі мангалу, зробленого із труби. Якщо не передбачити ніжки, то пересунути таку жаровню з місця на місце просто так не вийде.

Інші недоліки не заслуговують на особливу увагу, адже трубу можна якісно пофарбувати і зробити прикрасою інтер'єру. Зате переваг у мангалу з труби куди більше:

 • велика місткість;
 • незначні витрати на виробництво порівняно з покупним виробом;
 • Високий показник теплоємності і, відповідно, економічність жаровні;
 • можливість готування за різними технологіями та способами.

При належному догляді такий агрегат може прослужити 10-15 років і більше.

Поради з експлуатації

У користуванні саморобним мангалом із труби немає особливої складності, але можна скористатися деякими практичними рекомендаціями, що будуть наведені далі. Оскільки модель добре зберігає тепло, то витрата дров чи вугілля буде економною. Найкраще користуватися покупним деревним вугіллям, а для процедури копчення заготовляти березові або фруктові дрова.

Корисні поради з експлуатації:

 • Незайвим буде передбачити в конструкції пристрій для приготування плову, а контролювати інтенсивність горіння допоможуть колосник та піддув;
 • щоб прискорити розпалювання, рекомендується відкривати бічну заслінку – так вдасться збільшити надходження кисню;
 • грати для продуктів на вугіллі краще придбати готову, в якій оптимальний діаметр прутів становитиме 2 або 3 мм;
 • грати повинні бути знімними, щоб їх можна було витягувати і очищати від залишків згорілих продуктів;
 • ніжки для мангалу краще передбачати таку довжину, щоб готувати можна було стоячи, а не нахиляючись;
 • ставити жаровню слід обов'язково на рівній поверхні, а кожна ніжка повинна стійко стояти на землі або майданчику;
 • Розташовувати мангал необхідно на безпечній відстані від легкозаймистих речовин або матеріалів;
 • При необхідності залити мангал водою, робити це потрібно після його остигання, щоб через температурні перепади не покоробилися металеві стінки.

Як бачимо, така конструкція мангалу не є особливо складною. Все, що потрібно для успішної реалізації проекту, – заздалегідь підібрати трубу, аксесуари та необхідне обладнання. Готовий мангал із труби напевно стане надійним помічником у приготуванні різноманітної смачної їжі на заміській ділянці.