Як правильно користуватися дегідратором, як доглядати і що можна сушити

Все про побутовий дегідрат: на що звернути увагу при покупці, як користуватися і доглядати, які продукти можна піддавати сушінню.

Один із найстаріших методів збереження продуктів на тривалий термін – сушіння. Іншими словами, видалення продуктів води за рахунок процесу випаровування. Можна сушити природним шляхом, це буде дуже довго і трудомісткий. А можна прискорити процес, застосовуючи нагрівання та додаткову вентиляцію, скористатися побутовими приладами, наприклад, духовкою або мікрохвильовою піччю.

Найкомфортнішим процес сушіння стає, якщо в господарстві є розумний побутовий прилад, званий дегідрататором, просторіччя – електрична сушарка.

Переваги користування дегідратором:

 • Оптимально зберігає поживну цінність, набір вітамінів та мікроелементів у продукті при правильному виборі температури сушіння.
 • Відсутність або незначний вміст консервантів у вигляді солі та цукру, низька температура обробки перетворює сушку на найбільш екологічний спосіб збереження продуктів на тривалий термін.
 • Реалізація безлічі смачних рецептів без особливих витрат часу.
 • Економія коштів – у сезон овочі та фрукти для сушіння можна придбати набагато дешевше, ніж у зимовий час.
 • Солодощі на зразок пастили або зефіру користуються величезною популярністю серед дітей, а в домашньому приготуванні батько завжди може контролювати склад та якість продукту.

Що таке дегідрататор

Електрична сушарка або дегідратор – чудовий помічник у господарстві, де прийнято сушити на зиму трави, овочі та фрукти. Прилад допоможе отримати не тільки продукти рослинного походження, але і в'ялене м'ясо.

Дегідратор працює від електричної мережі, при виборі приладу велике значення має потужність, що споживається. Для цього необхідно визначитися, для чого сушарка використовуватиметься. Якщо планується сушити невелику кількість трав, ягід і грибів, то цілком достатньо буде недорогого агрегату потужністю 350-400 Вт. Великі обсяги сушіння фруктів, овочів та м'яса передбачають покупку потужного агрегату потужністю 800-1200 Вт.

Влаштований дегідрат наступним чином:

 • Корпус – квадратна або кругла коробка, всередині якої скомпоновані всі інші елементи. Основна вимога до нього – герметичність, яка допомагає зберігати рівну температуру всередині, що сприяє якісному сушінню.
 • Лотки для розміщення продуктів, що піддаються сушінню.
 • Нагрівальний елемент для створення високої температури.
 • Термостат – пристрій для підтримки температури в заданому діапазоні.
 • Вентилятор для правильного розподілу нагрітого повітря всередині приладу.
 • Таймер – елемент, що контролює час сушіння.

Принцип дії дегідратора полягає у перетворенні води, що міститься в продуктах, у пару під дією високої температури з подальшим видаленням її шляхом обдування.

Різновиди дегідрататорів

Безліч різних моделей дегідрататорів від різних виробників дозволяє вибрати прилад, оптимальний для кожного конкретного господарства та існуючим потребам. Основна відмінність між ними полягає у методі завантаження лотків та розміщення вентилятора.

Дегідратор з горизонтальним завантаженням

Прилад виглядає як духова шафа з відкидними передніми дверцятами, через які завантажуються лотки. Вентилятор в таких моделях розміщений біля задньої стінки і направляє підігріті повітряні потоки горизонтально, рівномірно вздовж кожного лотка, незалежно від того , де він встановлений: вгорі або внизу. Сушіння в такому приладі відбувається одночасно на всіх лотках з рівними результатами.

Зазвичай дегідратори з горизонтальним завантаженням мають великий об'єм, що дозволяє одночасно обробляти багато продуктів. Ціна на такий пристрій вища, ніж на простенькі вертикальні моделі, але і процес сушіння якісніший і швидший.

Дегідратор з вертикальним завантаженням

Більш компактний пристрій, порівняно з описаним вище, має знижений рівень шуму, меншим споживанням електроенергії і більш демократичною ціною.

Вентилятор розміщений унизу під лотками, сушіння здійснюється шляхом циркуляції нагрітого повітря через лотки, дно яких становить сітчасту поверхню. Щоб забезпечити рівномірність процесу, лотки доведеться періодично міняти місцями, інакше продукти будуть підсушуватися нерівномірно.

Контроль температури

Оптимальна температура в дегідратор залежить від конкретного продукту, що піддається сушінню. Зазвичай у інструкції, що додається до апарату, міститься невелика кількість рецептів або табличка з рекомендаціями.

Контроль температури особливо важливий для дегідрататорів з вертикальним завантаженням, так як вентиляція в них не є досконалою. Зазвичай сушіння в дегідратор здійснюється при температурі в 24-46 градусів.

Що можна сушити в апараті

Сушити в дегідратор можна такі продукти:

 • Їстівні гриби, які не містять гіркоти і не вимагають вимочування або термічної обробки: гливи, підберезники, подосиновики, білі, опеньки, маслюки та інші менш відомі.
 • Будь-які фрукти.
 • Горіхи.
 • Насіння соняшнику або гарбузових культур.
 • Дикорослі та культурні трави.
 • Овочі.
 • Ягоди.

Сушці також піддають м'ясо чи рибу, отримані їх продукти, сир.

Як правильно користуватися сушаркою

Як користуватися дегідратором, щоб оптимально зберегти всі корисні речовини та вітаміни – питання, яким задається кожен власник дегідратора перед першим використанням приладу або при виборі відповідної моделі.

Все просто:

 • Камеру приладу перед першим використанням або після тривалого зберігання та лотки обробляють губкою або серветкою, змоченою у слабкому розчині харчової соди.
 • Встановлюють температуру за допомогою регулятора відповідно до інструкції.
 • Чисто промиті та обсушені рушником продукти ріжуть на тонкі смужки, шматочки, скибочки або кружечки. Наприклад, абрикоси можна розрізати навпіл і витягти кісточку, яблука — скибочками або кружальцями після вилучення серцевини, виноград можна сушити цілком.![]
 • Розміщують підготовлені продукти на лотках тонким рівним шаром та встановлюють на місце.
 • Включають прилад у мережу.

Через кілька годин здійснюють візуальний контроль і в разі потреби змінюють лотки місцями і перевертають продукти.

При виборі дегідратора слід звернути увагу на такі особливості:

 • Наявність регулятора температури.
 • Розміри – іноді після придбання великого приладу важко підібрати місце для зберігання.
 • Прозорість дверцят або кришки, так легше здійснювати візуальний контроль.
 • Матеріал, з якого виготовлений корпус. Зазвичай дегідрати виготовляють з металу або пластику. Метал більш довговічний і не вбирає сторонні запахи, конструкція з пластику має невелику вагу і більш придатна для періодичного транспортування , наприклад, за маршрутом дача — міська квартира.

Чищення і зберігання приладу не вимагають особливих зусиль, після закінчення сушіння внутрішню камеру і лотки очищають від залишків продуктів, дають обсохнути і прибирають на зберігання в суху шафку, що підходить за розміром.

А чи маєте дегідатор? Які показники він має? Як часто ви ним користуєтеся і чи не пошкодували про покупку?