Як побудувати альтанку з барбекю своїми руками

Як вибрати місце під альтанку та зробити проект. Облаштовуємо фундамент споруди та підлогу. Кладка стін та зведення даху альтанки. Як підвести комунікації та облаштувати барбекю.

Заміські будинки та дачі передбачають великий вибір для власників з погляду проведення дозвілля з комфортом. Що може бути приємнішим, ніж посмажити на відкритому повітрі шашлик чи приготувати апетитні овочі-гриль? В останнє десятиліття популярність зон барбекю зросла у багато разів. Спробуємо розібратися, як зробити альтанку для такого заміського дозвілля, що вкриє від дощу та сонця.

Де встановити піч і побудувати альтанку

Досить важливе питання пов'язане з вибором майбутнього місця, де буде облаштовано зону для приготування барбекю. Кожен підбирає для себе місце індивідуально і, як правило, така точка відпочинку знаходиться в глибині ділянки подалі від будинку і сусідів з метою пожежної безпеки . Бажано, щоб вхід альтанки був звернений обличчям до будинку – це спростить переміщення продуктів, посуду та різноманітного кухонного начиння.

На стадії ухвалення рішення про вибір місця розташування майбутньої зони барбекю, слід врахувати, чи згодом підводитимуться туди комунікації. Якщо йдеться про постачання централізовано води та електроенергії, тоді альтанку краще ставити недалеко від будиночка , щоб мінімізувати прокладання комунікацій по ділянці.

Розробка проекту

На стадії проектування необхідно визначитися з основним матеріалом, з якого вишиковуватиметься альтанка. Один із найпоширеніших варіантів проектів альтанок – це дерев'яні споруди. Головним плюсом є естетична привабливість, невелика вага конструкції та особлива атмосфера затишку, яким славиться деревина. Крім того, завдяки невеликій вазі можна обійтися без облаштування фундаменту.

Не менш популярним матеріалом для альтанок та літніх кухонь є цегла. Цегляна кладка відрізняється вогнетривкими якостями, що буває особливо важливим при приготуванні на відкритому вогні або вугіллі. У результаті виходить капітальна споруда, яка дозволяє проводити всередині навіть з настанням холодної погоди. Якщо альтанка з дерева виглядає красивішою, цегляна може прослужити ще не одне десятиліття.

Розмітка та закладення фундаменту

Якщо планується капітальне будівництво, фундамент під альтанку з барбекю буде обов'язковим етапом. Як тільки обрана ділянка, то насамперед з неї знімається верхній шар родючого ґрунту. Якщо поблизу буде альтанка з барбекю, то додатково заливають бетонний майданчик товщиною 60 см.

Оптимальна закладка фундаменту може відбуватися за наступним сценарієм:

  1. Підставою альтанки з барбекю виступатиме монолітна бетонна подушка 30 см заввишки. Під неї засипають подушку із суміші гравію та щебеню, з висотою від 10 до 15 см. Щоб не допустити процесів деформації, прокладається шар гідроізоляції. Можна використовувати звичайним руберойдом.
  2. Над усім цим зводиться дерев'яна опалубка, яка по висоті повинна височіти над конструкцією на 10-15 см. Після цього приступають до створення арматурного каркаса фундаменту альтанки, для якого підбирають металеві прути товщиною від 10 до 15 мм .
  3. Їх укладають формою решітки, у якій осередок становить 20 див. Таких ґрат робиться відразу дві, і друга викладається вище верхнього рівня опалубки.
  4. Далі приступають до заливання бетонного розчину на основі морозостійкого цементу марки М200. Після заливання очікують, поки суміш повністю застигне, а на це йде 2-3 тижні. У спеку бетонну поверхню збризкують водою, а прибирати опалубку можна вже через кілька днів.

Створення статі

Навіть якщо передбачити підлогу в альтанці для дачі з барбекю, цього буде достатньо лише для теплої пори року. З настанням холодів необхідно додатково передбачити опалення, інакше альтанку доведеться закривати до весни. Технологія зведення підлоги в такому приміщенні залежатиме від того, які матеріали вирішено прийняти за основу.

Одні з найпростіших підлог, яких достатньо для літніх кухонь та альтанок, — це дощаті конструкції. Для цього спочатку викладається декількома рядами поздовжня дошка, а між рядами насипається щебінь середньої фракції. Поверх них вистилаються поперечні дошки, тому загальна конструкція виходить досить стійкою.

Однак необхідно передбачити захист для дерева, щоб воно могло прослужити якнайдовше. Це вирішується використанням спеціального воску для дерева або захисних просочення, призначених для зовнішніх робіт. Забезпечуючи надійний захист від бруду, пилу та вологи, вони не створюють блискучого ефекту. Не рекомендується розкривати підлогу в альтанці лаком, оскільки з часом вони починають тріскатися і лопатися, а для заміни доведеться повністю прибирати залишки старого покриття. Інша справа – віск, який досить просто освіжити після поверхневого очищення.

Також добре зарекомендували себе дошки, що складаються з полімерів та деревини (деревно-полімерні композити). За своїми зовнішніми та тактильними даними такі матеріали дуже нагадують традиційну деревину, але не мають багатьох її недоліків. Насамперед, вони не бояться вологості, хоч і можуть частково змінювати розміри залежно від температурного впливу. Загалом дерево-полімерний композит для альтанки розрахований на багаторічну експлуатацію без втрати своїх технічних характеристик.

Легко викласти майданчик під барбекю або літньою кухнею за допомогою тротуарної плитки. Її можна настилати прямо на землю та обійтися без фундаменту. Щоправда, такий варіант погано переносить морозні зими.

Зведення стін та даху

Щоб побудувати альтанку грамотно та надійно, важливо приділити велику увагу стадії будівництва стін. Як тільки основа добре застигне, можна приступати до цегляної кладки. Але спочатку слід переконатися, що поверхня під альтанку ідеально рівна по горизонталі .

Ряди з першого по четвертий майбутньої скляної альтанки викладаються методом ложкової перев'язки. Поверх цього ряду кріплять куточок 40 х 40 мм, який відіграватиме роль додаткової опори. На п'ятому ряду стіни кладуться за іншою технологією, яку називають тичковою перев'язкою.

Ряди з шостого по восьму знову зводяться за принципом ложкової перев'язі. На дев'ятому ряду альтанки з барбекю необхідно знову поставити металевий кріпильний куточок. На цьому рівні проходитиме робоча поверхня та стільниця. Після цього стіл вважається закінченим , роботи кладок продовжаться, але вже з боку жаровні.

Ложкова перев'язка знову застосовуватиметься для рядів альтанки з нумерацією від 10 до 14. Металевий куточок збоку знову кріпитиметься після викладки чотирнадцятого ряду, і йому знову-таки відводиться функція додаткової опори. Далі будівництво альтанки буде продовжуватися зведенням склепіння, що поступово звужується. Шістнадцятий ряд робиться на тичковій перев'язці з переднього боку, а за допомогою ложкової – з боків. Далі міняємо їх місцями, а ряди 19-21 викладають ложковою в'язкою.

Після цього кріпиться витяжна труба. Кладка цегли на цьому етапі продовжується до бажаного рівня за висотою. Вікна для виходу диму ставляться у передостанньому ряду. Останній робиться глухим, і на цьому зведення стін можна вважати закінченим і чекати повного висихання розчину.

Дуже важливо спорудити дах над зоною відпочинку та приготування їжі, в якій розташовуватиметься і барбекю. У такому разі можна насолоджуватися смачними стравами прямо з вогню навіть у дощ, вітер чи інші несприятливі погодні умови. Зате у відкритій альтанці буде краща вентиляція і не так спекотно з приходом теплої погоди. Однак краще робити альтанку закритою, якщо ми плануємо оснастити її кухонними меблями, плитою, технікою та іншими атрибутами для відпочинку. При цьому часу на зведення з нуля потрібно більше , як і зростуть фінансові витрати.

З іншого боку, літній майданчик для приготування страв на вогні та вугіллі часто оснащують барбекю, мангалом або каміном. Це означає, що простір усередині неї має бути добре провітрюваним. Якщо прийнято рішення зводити дах, то доцільно зробити його односхилим. Нахил в один бік замість двох зробить споруду економічнішою з погляду витрачених грошей та часу.

Найпростіший варіант для даху альтанки з барбекю – зробити дерев'яні крокви та набити на них сонцезахисний тент. Більш капітальний спосіб пов'язаний із використанням листів полікарбонату. Вони повинні виходити за схил даху, щоб забезпечити стік дощової води за межі альтанки. Для цього прибиваються додаткові рейки, що відступають від схилу альтанки на 0,5 м за довжиною.

Пристрій печі барбекю

Основу такої зони відпочинку складає безпосередньо конструкція, призначена для приготування їжі. На ній можна не тільки смажити шашлики на шампурах, але і користуватися сковородою, казанами та ін. Найчастіше піч барбекю виносять під відкрите небо, щоб дим не докучав відпочиваючим .

Спочатку необхідно підготувати креслення з розмірами, а до цього моменту визначитися з типом конструкції для альтанки з барбекю. Її цілком можна зводити і власними силами, це дозволяє заощадити певну частину капіталовкладень. Крім матеріального боку справи , враховують особисті побажання, частоту використання та повний функціонал зони барбекю. Крім того, слід передбачити розміщення в альтанці полінниці під дрова та вугілля, обробні поверхні для продуктів тощо.

Влаштовуючи піч, виходять із матеріалу, який ляже в основу. Для цегляної кладки потрібно продумати фундаментальну основу, оскільки встановити просто на землі буде недостатньо надійно. При виборі території розташування обов'язково враховують наявність поруч дерев та іншої рослинності. Вільного простору має бути достатньо для організації поблизу зони відпочинку.

Також варто враховувати здатності цегли або каменю до сильного нагрівання та тривалого остигання. Саме тому задня стінка в альтанці з барбекю не повинна торкатися інших будівельних конструкцій. Деякі замовники з успіхом облаштують позаду бесідки альпійську гірку.

Підведення комунікацій та освітлення

Один із найскладніших етапів для тих замовників, які хочуть отримати з літньої споруди повноцінне місце для відпочинку у будь-яких погодних умовах. Комунікації підводяться та розводяться перед остаточною заливкою підлоги.

Розглянемо основні нюанси постачання альтанки комунікаціями:

  1. Електрику простягають до альтанки від основного силового кабелю, що припадає додому. Для цього вдаються до допомоги професійних електриків. Згодом можна самотужки вивести розетку для електричного гриля або створити робоче освітлення. Щиток з автоматами для літньої кухні із зоною барбекю ставлять зазвичай в основному будинку.
  2. Без миття на літній кухні та в альтанці з барбекю буде непросто, хоча це і не обов'язкове правило. Зазвичай достатньо підвести холодну воду, яку можна нагрівати невеликим бойлером для миття посуду та продуктів. Однак прокладка водопроводу та його підземна ізоляція є досить витратними роботами.
  3. Підведення газу до альтанки — ще трудомісткіший захід, який виконують представники комунальних підприємств. Крім того, це вимагатиме виконання розрахункових технічних креслень та підготовки відповідного обґрунтування. Якщо необхідна газова плита в альтанці, то набагато простіше обійтися придбанням стисненого газу в балонах.

Останнім часом літні кухні та альтанки під барбекю стають все більш популярними, особливо у щасливих власників заміських будиночків і дач. Варіантів облаштування та конструкцій може бути величезна кількість. Розробити вдалий проект із задоволенням допоможуть досвідчені дизайнери інтер'єру. Основні роботи можна виконати власними силами, маючи на руках готові креслення. Запрошуємо ділитися своїм досвідом та коментарями всіх, хто зумів створити зону відпочинку та приготування страв на вогні і може доповнити сьогоднішній матеріал!